Plac Republiki w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Republiki
3. dzielnica, 10. dzielnica, 11. dzielnica
Ilustracja
Statua Republiki stojąca pośrodku placu.
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Republiki”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „plac Republiki”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Republiki”
Ziemia48°52′02,2″N 2°21′50,6″E/48,867278 2,364056

Plac Republiki (fr. Place de la République) – plac w Paryżu u zbiegu III, X i XI okręgu paryskiego. Wymiary placu wynoszą 283 metry długości i 119 szerokości.

Na terenie dzisiejszego placu znajdował się pierwotnie bastion bramy Temple, część murów obronnych wzniesionych w XIV wieku z polecenia Karola V. Plac powstał w 1811 i nosił początkowo nazwę Château-d'Eau, w jego centralnym punkcie znajdowała się fontanna.

Dzisiejszy kształt placu został uformowany w czasie wielkiej przebudowy Paryża. Został wówczas powiększony i znalazł się u zbiegu nowo wytyczonych wielkich bulwarów: Magenta, Amandiers (dziś République) i Prince-Eugène (dziś Voltaire). W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstał kompleks koszar przeznaczony dla 3 200 osób, od 1947 należący do Gwardii Republikańskiej. W 1867 stara fontanna została zastąpiona nową, bardziej okazałą, z posągami lwów. Całą północną pierzeję placu zapełniły natomiast budynki domów towarowych.

Po proklamacji III Republiki plac otrzymał dzisiejszą nazwę. W 1879 rozpisany został konkurs na wykonanie alegorycznego pomnika Republiki, który wygrali bracia Leopold i Charles Morice. Wykonany przez nich monument przedstawia wykonaną z brązu postać Marianny w otoczeniu alegorii Wolności, Równości i Braterstwa w otoczeniu płaskorzeźb przedstawiających wybrane sceny z czasów rewolucji francuskiej. Zastąpił on fontannę, przeniesioną do XII okręgu paryskiego.

Z placu prowadzi zejście na stację metra République.

Panorama Placu.
Panorama Placu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]