Plamki Fordyce'a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład plamek Fordyce'a na prąciu.
Zbliżenie na plamki Fordyce'a na prąciu.

Plamki Fordyce'a ( nie są chorobą, [1]) – małe, bezbolesne, blade lub białe plamki lub guzki o średnicy 1–3 mm, które mogą pojawić się na trzonie prącia, jądrach lub na wargach sromowych, jak również na wewnętrznej powierzchni ust i na granicy ust i skóry twarzy. Są spotykane u mężczyzn i kobiet w każdej grupie wiekowej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego dermatologa, Johna Addisona Fordyce'a[2].

Plamki Fordyce'a mogą pojawiać się także w innych lokalizacjach:

Nie należy ich mylić z perlistymi grudkami prącia[4].

Plamki Fordyce'a są objawem zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które zwykle są powiązane z mieszkiem włosa. Pojawiają się w momencie zamknięcia ujścia przewodu wyprowadzającego gruczołu, co powoduje gromadzenie się w nim mas łojowych i ich perliste przeświecanie przez skórę. Nieznane jest powiązanie plamek Fordyce'a z jakąkolwiek chorobą i są jedynie kwestią kosmetyczną. Nie są zakaźne i występują naturalnie. Mężczyźni czasami konsultują się z dermatologiem z obawy przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (zwłaszcza kłykcinami kończystymi) lub nowotworem złośliwym. Innym powodem może być zaniepokojenie wyglądem prącia i przypuszczalną lub rzeczywistą reakcją partnera seksualnego[5].

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Choć wydaje się, że istnieje podłoże genetyczne dla tej przypadłości, to jest ona idiopatyczna. Nie jest zaraźliwa i nie jest powodowana przez jakiegokolwiek wirusa. Plamki są obecne już od chwili narodzin, ale ich liczba zwiększa się znacznie w okresie dojrzewania, co związane jest ze zmianami gospodarki hormonalnej.

Rozpowszechnienie[edytuj | edytuj kod]

Plamki Fordyce'a są powszechne wśród dorosłych mężczyzn (ok. 80%). Mogą występować jako pojedyncze zmiany lub w symetrycznych grupach. Przeważnie mają średnicę 1–3 mm[6].

Usuwanie plamek Fordyce'a[edytuj | edytuj kod]

Leczenie laserem, takim jak laser CO2[7] lub elektryczne wysuszanie były stosowane z pewną skutecznością jako środki zmniejszające defekty kosmetyczne. Jednak większość lekarzy uważa plamki Fordyce'a za normalne zjawisko fizjologiczne i odradza leczenie.

Pewną skuteczność wykazano również wykorzystując lasery Pulse Dye[8] stosowane zwykle przy leczeniu rozrostu gruczołów łojowych[9], który jest podobny do plamek Fordyce'a. Leczenie przy wykorzystaniu laserów tego typu nie pozostawia blizn, ale zwykle jest kosztowne[9].

Przypisy

  1. Andrews' diseases of the skin: clinical dermatology. Philadelphia: Saunders Elsevier, 2006. ISBN 0-7216-2921-0. (ang.)
  2. synd/1510 w bazie Who Named It (ang.)
  3. derm/395 w bazie eMedicine (ang.)
  4. Common genital dermatoses in male patients attending a public sexually transmitted disease clinic in Singapore. „Ann Acad Med Singapore”. 24, s. 505-9, 1995. 
  5. Dr John Dean: Spots on the penis (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  6. Fordyce Spots (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  7. Ocampo-Candiani J., Villarreal-Rodríguez A., Quiñones-Fernández AG., Herz-Ruelas ME., Ruíz-Esparza J. Treatment of Fordyce spots with CO2 laser.. „Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.]”. 8 (29), s. 869–71, sierpień 2003. PMID: 12859392. 
  8. Sebaceous Prominence/Fordyce Spots (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  9. 9,0 9,1 Schönermark MP., Schmidt C., Raulin C. Treatment of sebaceous gland hyperplasia with the pulsed dye laser.. „Lasers in surgery and medicine”. 4 (21), s. 313–6, 1997. PMID: 9328977. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.