Policzek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Policzek – część ciała zwierząt występująca po bokach głowy.

Owady[edytuj]

Policzki (genae) oznaczone kolorem różowym

U owadów policzek (łac. gena, l. mn. genae) jest parzystym sklerytem położonym z boku głowy. Policzki leżą za bruzdami czołowymi (łac. fronto-genal sulcus, ang. frontal suture). Za nimi może się znajdować kolejny skleryt, zwany zapoliczkiem (postgena lub subgena) oddzielony od policzka bruzdą zapoliczkową (subgenal suture)[1][2].

Ssaki[edytuj]

Policzek młodej kobiety.

U ssaków policzki stanowią zewnętrzne ograniczenie przedsionka jamy ustnej. Sięgają one od kąta ust do fałdu skrzydłowo-żuchwowego[3].

Policzek składa się z 3 warstw. Od zewnątrz leży skóra, którą porastają włosy. Pod nią znajduje się mięsień, od wewnątrz pokryty błoną śluzową, przechodzącą na krawędzi zębodołowej w dziąsła. W obrębie policzka leżą gruczoły policzkowe, a u Carnivora także gruczoł jarzmowy. Gruczoły te uchodzą do przedsionka jamy ustnej[3].

Człowiek[edytuj]

 Osobny artykuł: Policzek człowieka.

U człowieka policzek stanowi obszar leżący po obu stronach twarzy, od kąta ust do ucha i od łuku jarzmowego do brzegu żuchwy. Stanowi jedną ze ścian przedsionka jamy ustnej. Jego ścianę tworzą: skóra, tkanka tłuszczowa, powięź policzkowo-gardłowa, mięsień policzkowy, warstwa gruczołów i błona śluzowa[4].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Przypisy

  1. Jiri Zahradnik: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 6-7.
  2. NC State University: General Entomology: the Head. [dostęp 2014-01-02].
  3. a b Krysiak i Świeżyński 2012 ↓, s. 43.
  4. Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka – Tom III: Układ trawienny. Warszawa: PZWL, 1961, s. 47-48.

Bibliografia[edytuj]

  • Kazimierz Krysiak, Krzysztof Świeżyński: Anatomia zwierząt. T. 2: Narządy wewnętrzne i układ krążenia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16755-4.