Platform as a service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Platform as a Service)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Platform as a service (PaaS, z ang. "platforma jako usługa") to jeden z modeli chmury obliczeniowej. Jest to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy; usługa ta skierowana jest przede wszystkim do programistów[1].

W tym modelu sprzedaż gotowego, często dostosowanego do potrzeb użytkownika, kompletu aplikacji nie wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu ani instalacją oprogramowania. Wszystkie potrzebne programy znajdują się na serwerach dostawcy. Klient po swojej stronie ma dostęp do interfejsu (na ogół w postaci ujednoliconego środowiska pracy) poprzez program – klienta. np. przeglądarkę internetową. W tym modelu usługi najczęściej dostępne są dla użytkownika z dowolnego połączonego z internetem komputera[2].

W tym przypadku, klient nie troszczy się o system operacyjny (w tym jego utrzymanie, zarządzanie, patchowanie) a zajmuje się pisaniem aplikacji i ich utrzymaniem. Aplikacje może użytkować sam lub sprzedawać je jako usługi. Przykładem takiej platformy jest jedna z usług dostępnych w ramach Azure Services Platform – Windows Azure, rozwijanej przez Microsoft. Podobny rodzaj chmury oferuje również Google, chociaż w porównaniu do platformy Azure, zakres i możliwości są mniejsze. W wypadku PaaS rozliczamy się za zużycie zasobów (czas procesora, miejsce na dysku, liczbę zapytań czy transfer danych)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Internet jest chmurą. „Chip”. 03/2009, s. 38. Warszawa: Burda Communications sp. z o.o.. ISSN 1230-817X. 
  2. Dominik Trojnar: Wirtualizacja jako przyszłość sieci teleinformatycznych. W: SECON 2010 – Materiały konferencyjne. Warszawa: WAT, 2010.
  3. Mariusz Kędziora: Co to jest chmura (Cloud Computing)?. 8 maja 2010. [dostęp 6 grudnia 2010].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]