Plik:Architektura PKP Warszawa Ochota 1968.jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Architektura_PKP_Warszawa_Ochota_1968.jpg(485 × 379 pikseli, rozmiar pliku: 127 KB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Opis
Polski: Nowo otwarty dworzec kolejowy PKP Warszawa Ochota, architekci Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak (1963). Nietypowa architektura modernistyczna wyróżniająca się pozytywnie wśród miernych przykładów oszczędnościowego budownictwa epoki PRL. Widoczny jest spektakularny, wielki i przeszklony prześwit, który zwraca uwagę swoją oryginalnością i przypomina siodło lub cukierek (niestety prześwitu nie widać dzisiaj przez oszpecenie tej architektury mleczną folią). Ten piękny budynek wyremontowano w XXI wieku w sposób prymitywny i mam nadzieję, że to ulegnie zmianie. Detale, które teraz szpecą tę architekturę: okropne i niskie drzwi jak do toalety publicznej (zapomniano o lekkich i całkowicie przeszklonych), fatalna podmurówka (w tak bogato przeszklonej architekturze nie powinno jej być, tylko szyby aż do ziemi jak na sąsiednim Dworcu Centralnym), brzydka stolarka okienna (jej szary kolor szpeci ten budynek, ramy okienne powinny być w kolorze stalowym, lśniącym i przypominającym srebro bo to charakteryzuje tego typu przeszkloną architekturę modernizmu na całym świecie), ucięty róg okna przy betonowej rynnie (do poprawienia), paskudny i zimny kolor szarego tynku fasadowego jest pomyłką (powinna zostać użyta farba matowa w barwie naturalnego betonu w ciepłym odcieniu jak wiślany piasek a nie w kolorze zimnym jak błoto, doskonałym wzorem do naśladowania są betonowe kolumny na Dworcu Centralnym), duży szary słupek narożny między oknami nad drzwiami zaplecza (powinien być czarny jak dawniej), pomarańczowa rynna od strony peronów (powinna być stalowa), mleczna folia zasłania okna od strony peronów wbrew projektowi architekta i ukrywa wielki prześwit oraz piękne spiralne schody w środku co wpływa negatywnie na wygląd tej oryginalnej architektury dla widzów od strony Pałacu Kultury. To jest spis elementarnych błędów. Brak tych detali szpeci tę architekturę, która mogła by być wyjątkowo piękna. Jedyną zaletą remontu są cienkie ramy okienne. Ponadto brakuje także oryginalnych schodów ruchomych (można je zainstalować, ponieważ dzisiaj produkowane są węższe, szybsze i bardziej ekonomiczne schody) oraz brakuje barierki chroniącej przed wchodzeniem na dach i wykonanej ze szkła (aktualnie stalowa balustrada szpeci ten budynek).
Data
Źródło Architektura
Autor Jarosław Tarań

Licencja

Public domain
To zdjęcie należy do domeny publicznej, ponieważ zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 r. oraz art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim fotografie polskich autorów (lub fotografie, które ukazały się po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia praw autorskich przed uchwaleniem ustawy z dnia 23 maja 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie podlegają ochronie – należy domniemywać, że są własnością publiczną.
Do przesyłającego: Proszę podać gdzie i kiedy grafika została opublikowana po raz pierwszy.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

image/jpeg

34ea5e777ba0bbfb29c2a4280172a646fd4b423f

129 899 bajt

379 piksel

485 piksel

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny20:58, 21 cze 2022Miniatura wersji z 20:58, 21 cze 2022485 × 379 (127 KB)Tom5551Uploaded a work by Jarosław Tarań from Architektura with UploadWizard

Następujące strony korzystają z tego pliku:

Globalne wykorzystanie pliku

Ten plik jest wykorzystywany także w innych projektach wiki:

Metadane