Pożary lasów w Grecji (2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pożary lasów w Grecji latem 2007
Ilustracja
Zdjęcia pożaru wykonane przez NASA
Państwo

 Grecja

Miejsce

Peloponez, Attyka, Eubea

Rodzaj zdarzenia

Pożar

Data

28 czerwca 2007[1]
3 września 2007[2]

Ofiary śmiertelne

84 osoby

brak współrzędnych

Pożary lasów w Grecji które wybuchły latem 2007 przypisywane są szczególnie gorącej i suchej pogodzie (do 40 °C) oraz podpaleniom, czego dowodem ma być to, że niektóre pożary wybuchały jednocześnie w różnych miejscach. Na dzień 28 sierpnia potwierdzonych są 63 ofiary śmiertelne[3], a spaleniu uległo 70 000 hektarów lasów.

Najwięcej pożarów dotknęło Peloponez gł. Elidę i Arkadię. Masowa tragedia dotknęła mieszkańców wioski Makisto, w gminie Zacharo na Peloponezie, gdy w osaczonym ogniem, gęstym dymem i walącymi się drzewami konwoju ewakuacyjnym zginęło 30 osób, głównie kobiet, dzieci i starców, ale także załoga broniącego ich wozu straży pożarnej[4].). Jednocześnie, mimo wypalenia miejscowości, przeżyli broniący ją mężczyźni i młodzież.
Ogień strawił też lasy południowej części, drugiej co do wielkości (po Krecie) greckiej wyspy Eubea.
Pierwsze pożary wybuchły już w czerwcu, gdy to spłonęła m.in. najważniejsza część Parku Narodowego Góry Parnitha, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Aten. Do największego natężenia pożarów doszło w sierpniu. Do Grecji napłynęła wtedy pomoc z ponad 20 krajów, w postaci samolotów gaśniczych, helikopterów, wozów strażackich i samych strażaków[5].

Miejscowość Makisto, dotknięta największą tragedią, została już całkowicie i nowocześnie odbudowana, ze wsparciem darczyńcy prywatnego – działaczki społecznej, Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, pani Marianny Bardinogianni (Πρέσβυς καλής θελήσεως της UNESCO Μαριάννα Βαρδινογιάννη)[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Greek forest fire close to Athens. BBC News. [dostęp 2009-08-23]. (ang.).
  2. Υπό πλήρη έλεγχο η φωτιά στο Βέρμιο. Πληροφοριοδότης. [dostęp 2009-08-23]. (gr.).
  3. Grecy liczą straty, Gazeta.pl
  4. Grecja: ogień szaleje w Arkadii, tvn24.pl
  5. Co najmniej 56 osób zginęło w pożarach, Rzeczpospolita.pl
  6. link do artykułu w lokalnej prasie, zdjęcie przedstawia panią Bardinogianni w trakcie uroczystości otwarcia odbudowanej szkoły