Przejdź do zawartości

Podlot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podlot drozda śpiewaka

Podlot – nazwa używana do określenia etapu rozwojowego ptaka gniazdownika. Podlotem określa się ptaka, który opuścił gniazdo (nie jest już pisklęciem), ale nie potrafi jeszcze dobrze latać na dalekie odległości[1][2]. Podlot jest karmiony przez rodziców poza gniazdem. Może wykazywać mniejszy niż dorosłe ptaki lęk przed człowiekiem. Przez ten etap przechodzą w swoim rozwoju m.in. drozdy, kawki i inne krukowate, ptaki drapieżne, sowy (tzw. gałęziaki), zięby, sikory[1]. Podloty często trafiają niepotrzebnie w ręce ludzi, gdyż są błędnie uważane za porzucone pisklęta. Tymczasem podlot niewykazujący wyraźnych objawów choroby powinien być pozostawiony w spokoju[3]. Nie u wszystkich gniazdowników występuje etap rozwoju podlota, np. jerzyki i jaskółki opuszczają gniazdo, dopiero gdy potrafią dobrze latać, przy czym te drugie przez jakiś czas wracają na noc do gniazda[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Podloty | Fundacja Dzika Klinika [online], dzikaklinika.com [dostęp 2018-01-18] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-19].
  2. Pisklęta i podloty [online], OTOP [dostęp 2018-01-18] (pol.).
  3. Znalazłem ptaka – co robić? – Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne [online], mto-kr.pl [dostęp 2018-01-18] (pol.).
  4. Szczególne wymagania w opiece nad niektórymi gatunkami – Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne [online], mto-kr.pl [dostęp 2018-01-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]