Polskie Radio Program IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polskie Radio Program IV
Państwo Polska
Język polski
Siedziba al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa
Założono 2 stycznia 1976 jako PR4
8 października 1994 jako PR Bis
26 maja 2008 jako PR Euro
2 sierpnia 2010 ponownie jako PR4
Właściciel Polskie Radio, Skarb Państwa
Redaktor naczelny Hanna Dołęgowska
Format stacji muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, dla młodego odbiorcy
Częstotliwości
w miastach
zobacz listę w artykule
Strona internetowa radia
Piknik naukowy Radia Bis, 2006

Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

8 października 1994 dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularno-naukowym, adresowana do młodzieży. 26 maja 2008 stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy. 2 sierpnia 2010 stacja powróciła do dawnej nazwy i nazywa się Polskie Radio Program IV[1].

W latach 2011-2014 stacja realizowała także projekt Radio na Wizji, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego.

Historia[edytuj]

Przez pierwsze lata działalności nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. Przez trzy lata, w związku z zawaleniem się masztu radiowej Jedynki w Gąbinie i remontem masztu w Raszynie, dzieliła czas antenowy z radiową Dwójką, nadając od 9 do 17 (na falach długich od 8 do 18), począwszy od 24 września 1997. 1 września 2000 roku nastąpiło rozdzielenie, jednak stacja przejęła tylko część poprzednich częstotliwości, tylko w górnym paśmie UKF, przez co do dnia dzisiejszego mimo swego ogólnopolskiego charakteru nie obejmuje swym zasięgiem całego kraju. Tuż po północy z 30 na 31 maja 2007 roku (alokacja częstotliwości Polskiego Radia) zmniejszony został zasięg stacji na korzyść Jedynki.

W 2004 roku postanowiono dokonać zmiany formatu stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą ilością audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z kultową niegdyś Radiostacją, np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4-0,6% w skali kraju).

W 2005 posadę szefa anteny objął Paweł Sito, który podniósł poziom ramówki i przyjął nowych ludzi (np. Novikę), jednak wkrótce został zwolniony. Głównym tego powodem była audycja, do której (po śmierci Jana Pawła II) zaprosił obok osób wierzących również ateistów, feministki i inne osoby krytycznie patrzące na ówczesną żałobę.

Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 6 lipca 2006 nowym dyrektorem Radia Bis został Jacek Sobala, dziennikarz radiowy.

Po objęciu stanowiska Jacek Sobala interweniował w sprawie programu „Masala” Maksa Cegielskiego, którego wydanie przypadające na następną niedzielę miało dotyczyć walki z faszyzmem w Polsce, a do studia zostali zaproszeni działacze antyfaszystowskiej organizacji Nigdy Więcej. Zapowiedź programu wspominała, że „podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską”. Prowadzący nie zgodzili się na zmianę tematu audycji i została ona zdjęta z ramówki.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal.

Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%[2].

Logo Polskiego Radia Euro (2008-2010)

W 2009 Roku Polskie Radio Euro przeprowadziło kilka akcji m.in. „Akcja Reakcja w czwartym Wymiarze”, „Od Morza do Morza (Szwecja)”, „Eurostopem po Polsce”, „Lista Przebojów Nadaje się! 2009”. Jesienią 2010 roku, już jako Czwórka, stacja zorganizowała akcję "Czwórka w wielkim mieście” – w jej ramach ekipa stacji co weekend odwiedzała największe miasta w Polsce, nadając z nich regularny program wypełniony dodatkowo ciekawostkami oraz rozmowami z najważniejszymi ludźmi każdego z odwiedzanych miast. Od czerwca 2014 roku Radiowa Czwórka realizuje cykl audycji wyjazdowych „PlenAir”, podczas których gości w różnych miejscach Polski. Audycje PlenAir nie ograniczają się do jednego tematu, inspiracją jest miejsce, programy prowadzone są przez różnych czwórkowych prowadzących. Wspólnym elementem jest dobra zabawa – rozmowy, relacje oraz zapewnienie różnorodnych atrakcji[potrzebny przypis]

Radio na Wizji[edytuj]

Radio na Wizji
Data startu 18 stycznia 2011
Data zakończenia 31 sierpnia 2014
Format obrazu 16:9
Właściciel Polskie Radio
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
Udziały w rynku 0,00%[3] (sierpień 2012)
Strona internetowa

Czwórka – Radio na Wizji (także: Czwórka – Radio z Wizją, Czwórka na Wizji, Czwórka z Wizją) to projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego[4]. Było to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Czwórka z Wizją była obecna początkowo na satelicie i w wielu sieciach kablowych. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z emisji satelitarnej stacji, co ograniczyło szeroką dystrybucję. Stacja pozostała dostępna w nielicznych sieciach kablowych (m.in. UPC Polska, Toya, Echostar Studio), internecie oraz na urządzeniach mobilnych[5]. 18 sierpnia 2014 stację wycofano z największej sieci kablowej UPC[6]. Natomiast 31 sierpnia 2014 zakończono projekt.

Historia Czwórki na Wizji[edytuj]

Radio na Wizji było autorskim pomysłem ówczesnego prezesa Polskiego Radia, Jarosława Hasińskiego[5]. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach 85-lecia Polskiego Radia[7]. Na potrzeby projektu, Studio S-2 Polskiego Radia zostało przebudowane i dostosowane technicznie do nadawania programu telewizyjnego, przy zachowaniu wysokich parametrów akustycznych[7]. Kilka miesięcy przed uruchomieniem, ramówka Programu IV dostosowana została do potrzeb nowego charakteru stacji[8]. Docelowo miał to być kanał o profilu publicystyczno-rozrywkowym, skierowanym głównie do odbiorców w wieku 25-45 lat[4].

Od 17 grudnia 2010, czyli od chwili uruchomienia emisji testowej, odbiór możliwy był poprzez łódzką sieć kablową Toya[4]. Później kanał był dostępny również w kilku innych w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. Podpisano także umowę z francuską firmą Eutelsat, mającej wysyłać sygnał Radia na Wizji na całą Europę oraz na część Afryki i Azji[4]. 10 stycznia 2011 emisja testowa pojawiła się na należącym do konsorcjum Eutelsat satelicie Hot Bird[9].

Oficjalny, regularny przekaz Radia na Wizji rozpoczęto w dniu 18 stycznia 2011 o godzinie 23:00[10].

Od 13 lutego 2011 Radio na Wizji można oglądać poprzez stronę internetową Polskiego Radia. Zapowiedziano wtedy także, że Radio na Wizji będzie można odbierać również za pomocą telewizji mobilnej (DVB-H)[7].

Obraz nadawany był w formacie 16:9 i rozdzielczości 720x576[7]. W siedzibie Polskiego Radia sygnał można odbierać w nieskompresowanym formacie HD-SDI[8].

22 lutego 2011, jako pierwsza w Polsce, łódzka sieć kablowa TV-SAT 364 udostępniła swoim abonentom Czwórkę – Radio na Wizji HD[11]. Sygnał wejściowy to HD-SDI w rozdzielczości 1080i50[11].

Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji satelitarnej, która stanowiła dosył sygnału dla części sieci kablowych i na platformach satelitarnych[12]. Planowany budżet wynosił 3,5 mln zł[12], a tymczasem bilans roczny Polskiego Radia to strata 30 mln zł[13]. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób czyli 0,01% widzów[12]. Jednocześnie postanowiono kontynuować emisję w Internecie i na urządzeniach mobilnych[5].

W kolejnych dniach po podjęciu decyzji o zakończeniu telewizyjnej emisji, Polskie Radio rozpoczęło zrywanie umów na nadawanie Radia z Wizją z poszczególnymi operatorami[5]. 30 maja 2012 Radio z Wizją zakończyło nadawanie satelitarne[14]. Tego samego dnia zarząd Polskiego Radia zdecydował kontynuować jednak emisję Czwórki na Wizji w niektórych sieciach kablowych – już nie jako projekt telewizyjny, lecz jako „multimedialne radio dla młodych ludzi”[14]. Sygnał był dostarczany kablówkom światłowodem[14].

31 sierpnia 2014 roku projekt Czwórka Radio na Wizji zakończył nadawanie[15]. Jednocześnie usunięto teledyski. Obecnie za pomocą strony internetowej kanału można jedynie podejrzeć pracę prezenterów radiowych.

Ludzie Radia[edytuj]

Dyrektorzy – redaktorzy naczelni[edytuj]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Audycje, ich autorzy, wydawcy, prowadzący i lektorzy[edytuj]

osoba tytuł audycji kiedy
Hubert Augustyniak „Nocna zmiana: Beat Blender” obecnie
„BE 4” obecnie
„Ep-ka” kiedyś
Norbert Borzym „Funkadelia” obecnie
„Kluboteka” obecnie
„Klubowe ikony” obecnie
„Covery Samplery” obecnie
Paweł Bruger „DJ Gra” kiedyś
Radosław Brzózka „BIS Ranek” kiedyś
Tomasz Burnos „Co Was Kręci na Sportowo” kiedyś
Max Cegielski „Kolektyw Masala” kiedyś (do lipca 2006)[18]
Bartłomiej Chaciński „HCH” kiedyś
Filip Chajzer „Piątek, piąteczek, piątunio” obecnie
Bartłomiej Czarkowski „BIS Beat” kiedyś
„Bisowisko” kiedyś
„Co was kręci na muzycznie” kiedyś
„Ctr All”[19] kiedyś
„Ctrl Alt”[19] kiedyś
„Dobry Wieczór” kiedyś
Jan „JDabrowsky” Dąbrowski „Terefere Radio” obecnie
Kamil Dąbrowa „Antena RTV” kiedyś
Hanna Dołęgowska (wydawca) „Co was kręci?” obecnie
„Co was kręci na sportowo” kiedyś
Katarzyna Dydo „Stacja Kultura” obecnie
„Wiadomości kulturalne” obecnie
Mirosław Dzięciołowski „DJ Pasmo: Strefa Dread” obecnie
Justyna Dżbik „Popołudnik” kiedyś
„Poranek OnLine” kiedyś
Mariusz Filar „Mocne nocne” kiedyś
Piotr Firan „Się mówi” obecnie
„Bed and Breakfast” obecnie
Mikołaj Foks „Nocne cz@ty” obecnie
Piotr Galus „4 bieg” obecnie
„Petarda” obecnie
Monika Góral „Czarter Kultury”: „Film” kiedyś
Mariusz Gzyl „Mocne nocne” kiedyś
Mikołaj Kacper Harasimiuk „Radiowa Kuchnia Odsłuchowa” kiedyś
Jacek Hawryluk „HCH” kiedyś
Błażej Hrapkowicz „Hrapkowidz” obecnie
„Na cztery ręce” obecnie
„Tryb Głośnomówiący” obecnie
Marcin Hubert „Basstion” obecnie
„Funkadelia” obecnie
„Nocna zmiana” obecnie
Mariusz Infulecki „Audycja nr 1” obecnie
„Dancing” obecnie
„Poranek OnLine” obecnie
Anna Jabłońska „Nowiny Radiowej Czwórki” obecnie
Kamil Jasieński „4 litery” obecnie
„Drugie dno” obecnie
„Hejterska 4” obecnie
„Ministerstwo Dźwięku” obecnie
„Tędy po trendy” obecnie
„Wolę starsze, wolę młodsze” obecnie
Aleksandra Jasińska „Na bogato” obecnie
„Tędy po trendy” obecnie
Aleksandra Kaczkowska „DJ Gra” kiedyś
„Rozmowy z Dźwiękiem” kiedyś (2004-2006)
Urszula Kaczyńska „Covery, samplery” obecnie
„DJ Gra” kiedyś
„DJ Pasmo” obecnie
„EX Magazine” obecnie
„Prywatka” obecnie
„Wszystkie covery świata” kiedyś
Nina Karczmarewicz „Ściąga z Popkultury” obecnie
Maciej „Lex” Kasprzyk „Beats Friendly” kiedyś
„DJ Gra” kiedyś
„Strefa miejska” kiedyś
Rafał „Praczas” Kołaciński „Kolektyw Masala” kiedyś (do lipca 2006)[18]
Katarzyna Kornet „Europejski Lunch” obecnie
„Studenci w świat wzięci” obecnie
Marta „Marika” Kosakowska „Nie tylko reggae” kiedyś
Tomasz Kosiorek „Na cztery ręce” obecnie
„Tryb głośnomówiący” obecnie
„Zostaw wiadomość” kiedyś
Bartosz Koziczyński „DJ Pasmo: Rock Blok” obecnie
Katarzyna Kozłowska „Radiowa Kuchnia Odsłuchowa” kiedyś
Jacek Kruczek (prezenter) „Muzyczny Serwis Czwórki” obecnie
„Wolę starsze, wolę młodsze” obecnie
Janek Kruczkowski „Absolutnie Niepoważni” obecnie
„Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki” obecnie
Jakub Kukla „Stacja Kultura” obecnie
Gabriela Kulka „Gabofon” kiedyś
Patryk Kuniszewicz „Hyde Park” obecnie
„Nawiedzeni” obecnie
„Mamy to!” obecnie
„W cztery oczy” obecnie
„Zmiennicy” obecnie
Beata Kwiatkowska „Konturówka” obecnie
„Na cztery ręce” obecnie
„Tryb Głośnomówiący” obecnie
Justyna Majchrzak „BIS Up” kiedyś
„Czat poliglotów” kiedyś
„Ucho w ucho” kiedyś
Paweł Malinowski „Nowiny Radiowej Czwórki” obecnie
Jakub Marcinowicz „Czwarty Wymiar” obecnie
„Drugie dno” obecnie
„Efekt Wow” obecnie
„InterAkcja” kiedyś
„Jesteś zwycięzcą” obecnie
„Zmiennicy” obecnie
Grzegorz Markowski „Antena RTV” kiedyś
Bogumiła Marszalik „Dobry Wieczór” kiedyś
Bogusława Marszalik (wydawca) „Kontrkultura” obecnie
Michał Matus „Nowiny Radiowej Czwórki” obecnie
Marcin „Duże Pe” Matuszewski „Czwarta Fala” obecnie
„RadioBisTaAudycja” kiedyś
Dariusz Matyja (prezenter wiadomości sportowych) „Strefa Sportu” obecnie
Tomasz Michniewicz „Czarter Kultury”: „Film” kiedyś
„Czarter Kultury”: „Klaps” kiedyś
„Czarter Kultury”: „Scena” kiedyś
„Dobry wieczór” kiedyś
Dziko i tanio kiedyś
„Popołudnik” kiedyś
„Treleranek” kiedyś
Olga Mickiewicz „Konturówka” obecnie
„Na cztery ręce” obecnie
Grzegorz Miecugow Bubloteka kiedyś
Ewa Mierzejewska „Nowiny Radiowej Czwórki” obecnie
Michał Migała „Audycja nr 1” obecnie
„Dancing” obecnie
„Poranek OnLine” obecnie
Łukasz Napora „DJ Pasmo” obecnie
Katarzyna „Novika” Nowicka „Beats Friendly” kiedyś
„DJ Gra” kiedyś
„DJ Pasmo” kiedyś
„Strefa miejska” kiedyś
Witold Odrobina „Po bandzie” kiedyś
Michał Owczarek „BIS Up” kiedyś
„Mocne nocne” kiedyś
Karol Pawłowicki (reporter) „Na cztery ręce” obecnie
Michał Piwowarek „W to mi graj” obecnie
Dawid Podsiadło „Podsiadówka” obecnie
Tomasz Rawski „Beats Friendly” kiedyś
„Niedzielna sesja” obecnie
Maciej Rock „Mocna Trzydziestka” kiedyś
Magdalena Schejbal „Schejbalanga” kiedyś
Agnieszka Sielańczyk „BIS Beat” kiedyś
„Bisowisko” kiedyś
Igor Sokołowski „BIS Ranek” kiedyś
„InterAkcja” kiedyś
Michał Strzałkowski „Europejski Lunch” obecnie
Sylwia Sułkowska „Nocne cz@ty” obecnie
Maciej Szajkowski „Folk Off” obecnie
Jan Szlagowski „InterAkcja” kiedyś
Karina Terzoni (wydawca) „Rozbiegani” kiedyś
„Dzień Kobiet” kiedyś
Mateusz Tomaszuk „Absolutnie Niepoważni” obecnie
„Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki” obecnie
„Off Control” obecnie
Justyna Tylczyńska (prezenter) „Muzyczny Serwis Czwórki” obecnie
Jakub Wątły „Liga punk rocka” kiedyś
„Wszystko gra” / „Wstawaj, szkoda dnia!” kiedyś
Katarzyna Węsierska „Dzień Kobiet” obecnie
„Prywatnie w Czwórce” obecnie
„Strefa Prywatna” obecnie
„Serwis Kulturalny” obecnie
Michał „Numer Raz” Witak „DJ Pasmo: Rap” obecnie
Marcin Witan „W dobrych zawodach” obecnie
Andrzej Paweł Wojciechowski Bubloteka kiedyś
Romuald Wójcik „Nowiny Radiowej Czwórki” obecnie
„Wszystko gra” / „Wstawaj, szkoda dnia!” kiedyś
Renata Żuchowska „Zostaw Wiadomość” kiedyś
 ? „Atlas piosenek” kiedyś
 ? „A to to, a co to?” kiedyś
 ? „Batyskaf” kiedyś
 ? „Bardzo Inna Muzyka” kiedyś
 ? „Bardzo Inna Selekcja” kiedyś
 ? „Czarter Kultury”: „Książka” kiedyś
 ? „Czarter Kultury”: „Teatr” kiedyś
 ? „Ciemne strony rocka” kiedyś
 ? „Hubofon” kiedyś
 ? „Maleomova” kiedyś
 ? „Mała historia muzyki” kiedyś
 ? „Muzykoterapia” kiedyś
 ? „Marker” kiedyś
 ? „Radiokomputer” kiedyś (lata 80., pocz. lat 90.)
 ? „Raport 2012” kiedyś
 ? „Rozmowy intymne” kiedyś (lata 80.)
 ? „Rusz głową” kiedyś
 ? „Trendyzator” kiedyś
 ? „Selector” kiedyś
 ? „Spis treści” kiedyś
 ? „Ścieżka dźwiękowa” kiedyś
 ? „Śniadanie w Czwórce” kiedyś

Pracownicy nie wymienieni wyżej[edytuj]

 • Filip Antonowicz – kiedyś
 • Piotr Apel – kiedyś
 • Wojciech Appel – kiedyś
 • Maciej Bąk (korespondent) – obecnie
 • Krzysztof Bielecki – kiedyś
 • Anna Dąbkowska (reporterka) – obecnie
 • Anna Depczyńska (reporterka) – obecnie
 • Beniamin Filip – kiedyś
 • Marcel Galiński – kiedyś
 • Monika Gniewaszewska – kiedyś
 • Łukasz Halicki – kiedyś
 • Marta Hoppe (reporterka) – obecnie
 • Justyna Janas (wydawca)
 • Michalina Jaworska (wydawca) – obecnie
 • Tomasz Juszczak (reporter) – obecnie
 • Krzysztof Kaczmarczyk – kiedyś
 • Magdalena Kasperowicz – kiedyś
 • Leszek Kaźmierczak – kiedyś
 • Rafał Kątny (reporter) – obecnie
 • Piotr Kędzierski – kiedyś
 • Katarzyna Klepaczewska (reporterka, wydawca) – obecnie
 • Marta Kowalczyk (korespondentka) – obecnie
 • Karolina Kowalska – kiedyś
 • Alex Kubaczewski – obecnie
 • Katarzyna Kucharska (reporterka) – obecnie
 • Małgorzata Kucharska – kiedyś
 • Marek Lebioda – kiedyś
 • Radosław Masłowski – kiedyś
 • Aleksandra Nagel – kiedyś
 • Anna Mucha – kiedyś
 • Sebastian Ogórek – kiedyś
 • Kamil Olak – kiedyś
 • Piotr Orawski – kiedyś
 • Martyna Ogonek (reporterka) – obecnie
 • Maciej Oswald (reporter) – obecnie
 • Ewelina Pacyna – kiedyś
 • Kamil Piechowski (reporter) – obecnie
 • Grzegorz Połatyński – kiedyś
 • Magdalena Rożniecka (reporterka) – obecnie
 • Paweł Skwierawski – kiedyś
 • Mateusz Sienkiewicz (korespondent) – obecnie
 • Paweł Siwek – kiedyś
 • Tomasz Słodki – kiedyś
 • Andrzej Sowa (dziennikarz naukowy) – kiedyś
 • Izabela Stanisławska (korespondentka) – obecnie
 • Marek Staszyc – kiedyś
 • Paweł Szawczukiewicz – kiedyś
 • Raf Uzar – kiedyś
 • Arkadiusz Wilman (korespondent) – obecnie
 • Marcin Wiśniowski – kiedyś
 • Hirek Wrona – kiedyś
 • Jakub Zańczak – kiedyś
 • Patrycja Zielińska (wydawca) – obecnie
 • Małgorzata Zmaczyńska (reporterka) – obecnie

Odbiór analogowy – częstotliwości radiowe[edytuj]

Odbiór cyfrowy[edytuj]

Od 1 października 2013 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[22].

Słuchalność[edytuj]

Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu IV wynosi 0,6 proc., co daje tej stacji 9. pozycję w Polsce[23].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Rusza radiowa „Czwórka”
 2. Rekord słuchalności RMF FM, traci "Jedynka" (pol.). Wirtualnemedia.pl, 2007-07-10. [dostęp 2010-01-04].
 3. Top 100 tematycznych kanałów TV. Które najpopularniejsze? (pol.). media2.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-09-05].
 4. a b c d Rusza testowa wersja Radia Na Wizji. polskieradio.pl, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-30].
 5. a b c d Tomasz Augustyniak: Radiowa Czwórka rozwiązuje umowy na nadawanie Radia z Wizją. Press.pl, 2011-11-30. [dostęp 2011-12-17].
 6. http://media2.pl/media/113460-UPC-Polska-Disco-Polo-Music-zastapilo-radiowa-Czworke-na-wizji.html
 7. a b c d Radio na Wizji na k. 157. w nboxach. SAT Kurier, 2011-01-21. [dostęp 2011-01-21].
 8. a b Czwórka - Radio z Wizją - już nadajemy!. polskieradio.pl.
 9. Radio na Wizji testuje na 13E. Satkurier.pl, 2011-01-10. [dostęp 2011-01-13].
 10. Antoni Woźniak: Startuje Radio na Wizji – nowy produkt Polskiego Radia. FrazPC.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-21].
 11. a b Anita Dąbek: Radio na Wizji HD w łódzkiej TV-SAT 364. SATKurier.pl, 2011-02-23. [dostęp 2011-12-17].
 12. a b c Łukasz Szewczyk: Czwórka - Radio z Wizją zniknie z kablówek i platform satelitarnych. media2.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-17].
 13. Radio z Wizją - zostanie samo radio. Gadzetomania.pl, 2011.
 14. a b c Czwórka Polskiego Radia pozostanie w kablówkach, ale w nowej formule. Press, 2012-05-30. [dostęp 2012-06-01].
 15. http://www.satkurier.pl/news/105254/czworka-radio-z-wizja-juz-nie-nadaje.html
 16. Kamil Dąbrowa szefem radiowej Jedynki. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A. / Jedynka, 18 października 2011. [dostęp 16 lutego 2016].
 17. Czwórka - Zespół [wersja z 31 maja 2016]. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A..
 18. a b Oliwia Piotrowska: Radio BIS zdejmuje Kolektyw Masala. W: Wiadomości24.pl [on-line]. 12 lipca 2006. [dostęp 16 lutego 2016].
 19. a b Polskie Radio S.A.: Jesień w Radiu BIS (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2007-08-30. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-04)].
 20. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar Czestotliwości: Czwórka (pol.). Polskie Radio Online.
 21. podkarpackie. Stacje nadawcze - Dla nadawców i operatorów - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
 22. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].
 23. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół (pol.). portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj]