Polskie Radio Program IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polskie Radio Program IV
Państwo Polska
Język polski
Siedziba al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa
Założono 2 stycznia 1976 jako PR4
8 października 1994 jako PR Bis
26 maja 2008 jako PR Euro
2 sierpnia 2010 ponownie jako PR4
Właściciel Polskie Radio, Skarb Państwa
Redaktor naczelny p.o. Hanna Dołęgowska[1]
Format stacji muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, dla młodego odbiorcy
Częstotliwości
w miastach
zobacz listę w artykule
Strona internetowa radia
Piknik naukowy Radia Bis, 2006

Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

8 października 1994 dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularno-naukowym, adresowana do młodzieży. 26 maja 2008 stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy. 2 sierpnia 2010 stacja powróciła do dawnej nazwy i nazywa się Polskie Radio Program IV[2].

W latach 2011-2014 stacja realizowała także projekt Radio na Wizji, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwsze lata działalności nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. Przez trzy lata, w związku z zawaleniem się masztu radiowej Jedynki w Gąbinie i remontem masztu w Raszynie, dzieliła czas antenowy z radiową Dwójką, nadając od 9 do 17 (na falach długich od 8 do 18), począwszy od 24 września 1997. 1 września 2000 roku nastąpiło rozdzielenie, jednak stacja przejęła tylko część poprzednich częstotliwości, tylko w górnym paśmie UKF, przez co do dnia dzisiejszego mimo swego ogólnopolskiego charakteru nie obejmuje swym zasięgiem całego kraju. Tuż po północy z 30 na 31 maja 2007 roku (alokacja częstotliwości Polskiego Radia) zmniejszony został zasięg stacji na korzyść Jedynki.

W 2004 roku postanowiono dokonać zmiany formatu stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą ilością audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z kultową niegdyś Radiostacją, np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4-0,6% w skali kraju).

W 2005 posadę szefa anteny objął Paweł Sito, który podniósł poziom ramówki i przyjął nowych ludzi (np. Novikę), jednak wkrótce został zwolniony. Głównym tego powodem była audycja, do której (po śmierci Jana Pawła II) zaprosił obok osób wierzących również ateistów, feministki i inne osoby krytycznie patrzące na ówczesną żałobę.

Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 6 lipca 2006 nowym dyrektorem Radia Bis został Jacek Sobala, dziennikarz radiowy.

Po objęciu stanowiska Jacek Sobala interweniował w sprawie programu „Masala” Maksa Cegielskiego, którego wydanie przypadające na następną niedzielę miało dotyczyć walki z faszyzmem w Polsce, a do studia zostali zaproszeni działacze antyfaszystowskiej organizacji Nigdy Więcej. Zapowiedź programu wspominała, że „podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską”. Prowadzący nie zgodzili się na zmianę tematu audycji i została ona zdjęta z ramówki.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal. Dyrektor zmienił niemal w pełni charakter muzyki w Radiu z niszowej na komercyjną. Zdaniem Sobali sprzeciwy słuchaczy to „propaganda i socjotechnika” uderzona w jego osobę[potrzebne źródło].

Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%[3].

Logo Polskiego Radia Euro (2008-2010)

Czwórka jest obecnie nadal[kiedy?] najmniejszą rozgłośnią Polskiego Radia, jednak z tendencją zwyżkową. W 2009 Roku Polskie Radio Euro przeprowadziło kilka akcji m.in. „Akcja Reakcja w czwartym Wymiarze”, „Od Morza do Morza (Szwecja)”, „Eurostopem po Polsce”, „Lista Przebojów Nadaje się! 2009”. Jesienią 2010 roku, już jako Czwórka, stacja zorganizowała akcję "Czwórka w wielkim mieście” – w jej ramach ekipa stacji co weekend odwiedzała największe miasta w Polsce, nadając z nich regularny program wypełniony dodatkowo ciekawostkami oraz rozmowami z najważniejszymi ludźmi każdego z odwiedzanych miast. Od czerwca 2014 roku Radiowa Czwórka realizuje cykl audycji wyjazdowych „PlenAir”, podczas których gości w różnych miejscach Polski. Audycje PlenAir nie ograniczają się do jednego tematu, inspiracją jest miejsce, programy prowadzone są przez różnych czwórkowych prowadzących. Wspólnym elementem jest dobra zabawa – rozmowy, relacje oraz zapewnienie różnorodnych atrakcji[potrzebne źródło]

Radio na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Radio na Wizji
Data startu 18 stycznia 2011
Data zakończenia 31 sierpnia 2014
Format obrazu 16:9
Właściciel Polskie Radio
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
Udziały w rynku 0,00%[4] (sierpień 2012)
Strona internetowa

Czwórka – Radio na Wizji (także: Czwórka – Radio z Wizją, Czwórka na Wizji, Czwórka z Wizją) to projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego[5]. Było to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Czwórka z Wizją była obecna początkowo na satelicie i w wielu sieciach kablowych. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z emisji satelitarnej stacji, co ograniczyło szeroką dystrybucję. Stacja pozostała dostępna w nielicznych sieciach kablowych (m.in. UPC Polska, Toya, Echostar Studio), internecie oraz na urządzeniach mobilnych[6]. 18 sierpnia 2014 stację wycofano z największej sieci kablowej UPC[7]. Natomiast 31 sierpnia 2014 zakończono projekt.

Historia Czwórki na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Radio na Wizji było autorskim pomysłem ówczesnego prezesa Polskiego Radia, Jarosława Hasińskiego[6]. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach 85-lecia Polskiego Radia[8]. Na potrzeby projektu, Studio S-2 Polskiego Radia zostało przebudowane i dostosowane technicznie do nadawania programu telewizyjnego, przy zachowaniu wysokich parametrów akustycznych[8]. Kilka miesięcy przed uruchomieniem, ramówka Programu IV dostosowana została do potrzeb nowego charakteru stacji[9]. Docelowo miał to być kanał o profilu publicystyczno-rozrywkowym, skierowanym głównie do odbiorców w wieku 25-45 lat[5].

Od 17 grudnia 2010, czyli od chwili uruchomienia emisji testowej, odbiór możliwy był poprzez łódzką sieć kablową Toya[5]. Później kanał był dostępny również w kilku innych w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. Podpisano także umowę z francuską firmą Eutelsat, mającej wysyłać sygnał Radia na Wizji na całą Europę oraz na część Afryki i Azji[5]. 10 stycznia 2011 emisja testowa pojawiła się na należącym do konsorcjum Eutelsat satelicie Hot Bird[10].

Oficjalny, regularny przekaz Radia na Wizji rozpoczęto w dniu 18 stycznia 2011 o godzinie 23:00[11].

Od 13 lutego 2011 Radio na Wizji można oglądać poprzez stronę internetową Polskiego Radia. Zapowiedziano wtedy także, że Radio na Wizji będzie można odbierać również za pomocą telewizji mobilnej (DVB-H)[8].

Obraz nadawany był w formacie 16:9 i rozdzielczości 720x576[8]. W siedzibie Polskiego Radia sygnał można odbierać w nieskompresowanym formacie HD-SDI[9].

22 lutego 2011, jako pierwsza w Polsce, łódzka sieć kablowa TV-SAT 364 udostępniła swoim abonentom Czwórkę – Radio na Wizji HD[12]. Sygnał wejściowy to HD-SDI w rozdzielczości 1080i50[12].

Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji satelitarnej, która stanowiła dosył sygnału dla części sieci kablowych i na platformach satelitarnych[13]. Planowany budżet wynosił 3,5 mln zł[13], a tymczasem bilans roczny Polskiego Radia to strata 30 mln zł[14]. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób czyli 0,01% widzów[13]. Jednocześnie postanowiono kontynuować emisję w Internecie i na urządzeniach mobilnych[6].

W kolejnych dniach po podjęciu decyzji o zakończeniu telewizyjnej emisji, Polskie Radio rozpoczęło zrywanie umów na nadawanie Radia z Wizją z poszczególnymi operatorami[6]. 30 maja 2012 Radio z Wizją zakończyło nadawanie satelitarne[15]. Tego samego dnia zarząd Polskiego Radia zdecydował kontynuować jednak emisję Czwórki na Wizji w niektórych sieciach kablowych – już nie jako projekt telewizyjny, lecz jako „multimedialne radio dla młodych ludzi”[15]. Sygnał był dostarczany kablówkom światłowodem[15].

31 sierpnia 2014 roku projekt Czwórka Radio na Wizji zakończył nadawanie[16]. Jednocześnie usunięto teledyski. Obecnie za pomocą strony internetowej kanału można jedynie podejrzeć pracę prezenterów radiowych.

Ludzie Radia[edytuj | edytuj kod]

Dziś[edytuj | edytuj kod]

 • p.o. Dyrektor – Hanna Dołęgowska
 • Zastępca Dyrektora – brak[17]
 • Hubert Augustyniak („Nocna zmiana: Beat Blender” i „BE 4”)
 • Norbert Borzym („Kluboteka”, „Klubowe ikony”, „Covery Samplery”)
 • Filip Chajzer („Piątek, piąteczek, piątunio”)
 • Anna Dąbkowska (reporter)
 • Anna Depczyńska (reporter)
 • Hanna Dołęgowska („Co was kręci?”, wydawca)
 • Katarzyna Dydo („Stacja Kultura”, wiadomości kulturalne)
 • Mirosław Dzięciołowski („DJ Pasmo: Strefa Dread”)
 • Justyna Dżbik
 • Piotr Firan („Się mówi”)
 • Mikołaj Foks („Nocne cz@ty”)
 • Piotr Galus („4 bieg”, „Petarda”)
 • Marta Hoppe (reporter)
 • Błażej Hrapkowicz („Hrapkowidz”, „Tryb Głośnomówiący”)
 • Marcin Hubert („Basstion”, „Funkadelia”)
 • Mariusz Infulecki („Audycja nr 1”, „Dancing”)
 • Anna Jabłońska („Nowiny Radiowej Czwórki”)
 • Justyna Janas (wydawca)
 • Kamil Jasieński („Tędy po trendy”, „Drugie dno”, „Hejterska 4”, „4 litery”, „Wolę starsze, wolę młodsze”)
 • Aleksandra Jasińska („Na bogato”, „Tędy po trendy”)
 • Michalina Jaworska (wydawca)
 • Tomasz Juszczak (reporter)
 • Ula Kaczyńska („Covery, samplery” i „Prywatka”)
 • Rafał Kątny (reporter)
 • Katarzyna Klepaczewska (reporter, wydawca)
 • Katarzyna Kornet („Europejski Lunch”, „Studenci w świat wzięci”)
 • Tomasz Kosiorek („Tryb głośnomówiący”)
 • Bartosz Koziczyński („DJ Pasmo: Rock Blok”)
 • Jacek Kruczek (prezenter Muzycznego serwisu Czwórki, "Wolę starsze, wolę młodsze”)
 • Janek Kruczkowski („Absolutnie Niepoważni”, „Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki”)
 • Alex Kubaczewski
 • Katarzyna Kucharska (reporter)
 • Patryk Kuniszewicz („Nawiedzeni”, „Mamy to!”, „Zmiennicy”)
 • Beata Kwiatkowska („Tryb Głośnomówiący”)
 • Paweł Malinowski („Nowiny Radiowej Czwórki”)
 • Kuba Marcinowicz („Efekt Wow”, „Jesteś zwycięzcą”, „Drugie dno”, „Zmiennicy”)
 • Bogusława Marszalik (wydawca)
 • Michał Matus („Nowiny Radiowej Czwórki”)
 • Marcin "Duże Pe" Matuszewski („Czwarta Fala”)
 • Dariusz Matyja (prezenter wiadomości sportowych, „Strefa Sportu”)
 • Ewa Mierzejewska („Nowiny Radiowej Czwórki”)
 • Michał Migała („Audycja nr 1”, „Dancing”)
 • Łukasz Napora („DJ Pasmo”)
 • Martyna Ogonek (reporter)
 • Małgorzata Zmaczyńska (reporter)
 • Maciej Oswald (reporter)
 • Karol Pawłowicki (reporter)
 • Kamil Piechowski (reporter)
 • Dawid Podsiadło („Podsiadówka”)
 • Tomasz Rawski („Niedzielna sesja”)
 • Magdalena Rożniecka (reporter)
 • Michał Strzałkowski („Europejski Lunch”)
 • Sylwia Sułkowska („Nocne cz@ty”)
 • Maciej Szajkowski („Folk Off”)
 • Karina Terzoni (wydawca, „Rozbiegani”, „Dzień Kobiet”)
 • Mateusz Tomaszuk („Absolutnie Niepoważni”, „Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki”, „Off Control”)
 • Justyna Tylczyńska (prezenter Muzycznego serwisu Czwórki)
 • Katarzyna Węsierska („Dzień Kobiet”, „Strefa Prywatna”, serwisy kulturalne)
 • Michał "Numer Raz" Witak („DJ Pasmo: Rap”)
 • Marcin Witan („W dobrych zawodach”)
 • Romuald Wójcik („Nowiny Radiowej Czwórki”)
 • Patrycja Zielińska (wydawca)
 • Izabela Stanisławska (korespondent)
 • Marta Kowalczyk (korespondent)
 • Arkadiusz Wilman (korespondent)
 • Mateusz Sienkiewicz (korespondent)
 • Maciej Bąk (korespondent)
 • Michał Piwowarek („W to mi graj”)

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

Audycje[edytuj | edytuj kod]

Dziś[edytuj | edytuj kod]

 • „4 bieg” – Piotr Galus
 • „Absolutnie niepoważni” – Mateusz Tomaszuk, Janek Kruczkowski
 • „Basstion” – Marcin Hubert
 • „BE 4” – Hubert Augustyniak
 • „Beat Blender” – Hubert Augustyniak
 • „Bed and Breakfast” – Piotr Firan
 • „Co was kręci?” – Hanna Dołęgowska
 • „Czwarta Fala” – Marcin "Duże Pe" Matuszewski
 • „Czwarty Wymiar” – Kuba Marcinowicz
 • „Dobre Mocne – Lista Przebojów Czwórki” – Mateusz Tomaszuk, Janek Kruczkowski
 • „DJ Pasmo” – Mirosław Dzięciołowski, Bartosz Koziczyński, Michał "Numer Raz" Witak, Łukasz Napora, Ula Kaczyńska
 • „Europejski Lunch” – Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
 • „EX Magazine” – Ula Kaczyńska
 • „Folk Off” – Maciej Szajkowski
 • „Funkadelia” – Norbert Borzym
 • „Hyde Park” – Patryk Kuniszewicz
 • „Kluboteka” – Norbert Borzym
 • „Kontrkultura” – Bogusława Marszalik
 • „Konturówka” – Beata Kwiatkowska, Olga Mickiewicz
 • „Ministerstwo Dźwięku” – Kamil Jasieński
 • „Na cztery ręce” – Beata Kwiatkowska, Olga Mickiewicz, Błażej Hrapkowicz, Tomasz Kosiorek, Karol Pawłowicki
 • „Niedzielna sesja” – Tomasz Rawski
 • „Nocna zmiana” – Hubert Augustyniak (piątek), Marcin Hubert (sobota)
 • „Nocne cz@ty” – Sylwia Sułkowska, Mikołaj Foks
 • „Off Control” – Mateusz Tomaszuk
 • „Piątek, piąteczek, piątunio” – Filip Chajzer
 • „Poranek OnLine” – Mariusz Infulecki, Michał Migała
 • „Prywatnie w Czwórce” – Katarzyna Węsierska
 • „Stacja Kultura” – Katarzyna Dydo, Kuba Kukla
 • „Ściąga z Popkultury” – Nina Karczmarewicz
 • „Terefere Radio” – Jan Dąbrowski (JDabrowsky)
 • „W cztery oczy” – Patryk Kuniszewicz
 • „W dobrych zawodach” – Marcin Witan
 • „W to mi graj” – Michał Piwowarek

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

 • „Atlas piosenek”
 • „Antena RTV”
 • „A to to, a co to?”
 • „Batyskaf”
 • „Bisowisko”
 • „BIS Beat”
 • „BIS Up”
 • „Beats Friendly”
 • „Bardzo Inna Muzyka”
 • „Bardzo Inna Selekcja”
 • Bubloteka” (lata 80.)
 • „Ctr All”[18]
 • „Ctrl Alt”[18]
 • „Czarter Kultury”
  • „Książka”
  • „Teatr”
  • „Klaps”
  • „Scena”
 • „DJ Gra”
 • Dziko i tanio
 • „Ciemne strony rocka”
 • „Czat poliglotów”
 • „Dobry wieczór”
 • „Ep-ka”
 • „Gabofon”
 • „HCH”
 • „Hubofon”
 • „InterAkcja”
 • „Maleomova”
 • „Mała historia muzyki”
 • „Muzykoterapia”
 • „Mocne nocne”
 • „Marker”
 • „Nie tylko reggae”
 • „Liga punk rocka”
 • „RadioBisTaAudycja”
 • „Radiokomputer” (lata 80., pocz. lat 90.)
 • „Radiowa Kuchnia Odsłuchowa”
 • „Raport 2012”
 • „Rozmowy intymne” (lata 80.)
 • „Rusz głową”
 • „Trendyzator”
 • „Selector”
 • „Schejbalanga”
 • „Spis treści”
 • „Strefa miejska”
 • „Ścieżka dźwiękowa”
 • „Śniadanie w Czwórce”
 • „Treleranek”
 • „Ucho w ucho”
 • „Wszystkie covery świata”
 • „Wszystko gra”/„Wstawaj, szkoda dnia!”
 • „Zygzak z kredką”
 • „Złapani w sieć”
 • „Zostaw wiadomość”
 • „Zgrzyt”

Odbiór analogowy – częstotliwości radiowe[edytuj | edytuj kod]

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 1 października 2013 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[21].

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu IV wynosi 0,6 proc., co daje tej stacji 9. pozycję w Polsce[22].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Polskie Radio SA - Czwórka - Zespół. Polskie Radio. [dostęp 2016-02-09].
 2. Rusza radiowa „Czwórka”
 3. Rekord słuchalności RMF FM, traci "Jedynka". Wirtualnemedia.pl, 2007-07-10. [dostęp 2010-01-04].
 4. Top 100 tematycznych kanałów TV. Które najpopularniejsze?. media2.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-09-05].
 5. a b c d Rusza testowa wersja Radia Na Wizji. polskieradio.pl, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-30].
 6. a b c d Tomasz Augustyniak: Radiowa Czwórka rozwiązuje umowy na nadawanie Radia z Wizją. Press.pl, 2011-11-30. [dostęp 2011-12-17].
 7. http://media2.pl/media/113460-UPC-Polska-Disco-Polo-Music-zastapilo-radiowa-Czworke-na-wizji.html
 8. a b c d Radio na Wizji na k. 157. w nboxach. SAT Kurier, 2011-01-21. [dostęp 2011-01-21].
 9. a b Czwórka - Radio z Wizją - już nadajemy!. polskieradio.pl.
 10. Radio na Wizji testuje na 13E. Satkurier.pl, 2011-01-10. [dostęp 2011-01-13].
 11. Antoni Woźniak: Startuje Radio na Wizji – nowy produkt Polskiego Radia. FrazPC.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-21].
 12. a b Anita Dąbek: Radio na Wizji HD w łódzkiej TV-SAT 364. SATKurier.pl, 2011-02-23. [dostęp 2011-12-17].
 13. a b c Łukasz Szewczyk: Czwórka - Radio z Wizją zniknie z kablówek i platform satelitarnych. media2.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-17].
 14. Radio z Wizją - zostanie samo radio. Gadzetomania.pl, 2011.
 15. a b c Czwórka Polskiego Radia pozostanie w kablówkach, ale w nowej formule. Press, 2012-05-30. [dostęp 2012-06-01].
 16. http://www.satkurier.pl/news/105254/czworka-radio-z-wizja-juz-nie-nadaje.html
 17. Zastępca Dyrektora Programu 4 odwołany. Polskie Radio SA, 2010-12-21. [dostęp 2010-12-23].
 18. a b Polskie Radio S.A.: Jesień w Radiu BIS. strona internetowa Polskiego Radia, 2007-08-30. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-04)].
 19. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar Czestotliwości: Czwórka. Polskie Radio Online.
 20. podkarpackie. Stacje nadawcze - Dla nadawców i operatorów - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
 21. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia. strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].
 22. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół. portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]