Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego w Zielonej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego
Ilustracja
Pomnik Dobosza w Zielonej Górze
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zielona Góra

Miejsce

Plac Powstańców Wielkopolskich

Typ pomnika

posąg na cokole

Projektant

Romuald Wiśniewski

Całkowita wysokość

ok. 2 m

Data odsłonięcia

19 grudnia 2013

Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa konturowa Zielonej Góry, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego”
Ziemia51°56′22,9″N 15°30′17,9″E/51,939694 15,504972

Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – pomnik wzniesiony w 2013 w Zielonej Górze. Poświęcony jest uczestnikom powstania wielkopolskiego, a także wszystkim dzieciom biorącym udział w walkach zbrojnych na przestrzeni wieków.

Historia pomnika[edytuj | edytuj kod]

Komitet budowy pomnika został zawiązany w 2011 przez środowisko związane z Oddziałem Lubuskim Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Na jego czele stanął dr Włodzimierz Kwaśniewicz, a dzieło wsparły władze Zielonej Góry z ówczesnym prezydentem Januszem Kubickim na czele. Autorem dwumetrowego pomnika został Romuald Wiśniewski. Uroczystego odsłonięcia dokonano 19 grudnia 2013. Koszt realizacji projektu wyniósł ok. 80 tys. zł.

Znaczenie pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik przedstawia chłopca uderzającego pałeczkami w werbel. Postać ubrana jest w wojskowy płaszcz i czapkę, na nogach ma owijacze. Umieszczony na postumencie pomnik jest wyrazem pamięci o wszystkich dzieciach, młodych Polakach – ofiarach wojen i powstań.

Może ktoś zapytać, dlaczego to w Zielonej Górze upamiętniamy w taki szczególny sposób Powstanie Wielkopolskie? Otóż dlatego, że po 1945 roku, kiedy to zrządzeniem politycznych uwarunkowań miasto nasze stało się miastem polskim, zamieszkało w nim wielu uczestników tego pięknego zrywu. (...) To do nich i ich wiekopomnego czynu wracamy dzisiaj naszą wdzięczną narodową pamięcią, zebrawszy się na Placu Wielkopolskim, pod tablicą pamiątkową, i u stóp pomnika „Dobosza Powstania Wielkopolskiego".

Włodzimierz Kwaśniewicz, zielona-gora.pl

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Mielżyński, Wierni powstańczym tradycjom. XX lat Oddziału Lubuskiego TPPW 1918/1919 w Zielonej Górze, Zielona Góra 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]