Przejdź do zawartości

Pomnik Kazimierza Kamieńskiego w Wysokiem Mazowieckiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Kazimierza Kamieńskiego
w Wysokiem Mazowieckiem
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wysokie Mazowieckie

Typ obiektu

Obelisk

Projektant

Marek Szczepanik

Data odsłonięcia

2007

Położenie na mapie Wysokiego Mazowieckiego
Mapa konturowa Wysokiego Mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Kazimierza Kamieńskiegow Wysokiem Mazowieckiem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Kazimierza Kamieńskiegow Wysokiem Mazowieckiem”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Kazimierza Kamieńskiegow Wysokiem Mazowieckiem”
Położenie na mapie powiatu wysokomazowieckiego
Mapa konturowa powiatu wysokomazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Kazimierza Kamieńskiegow Wysokiem Mazowieckiem”
Ziemia52°54′51,8″N 22°30′36,3″E/52,914389 22,510083

Pomnik ku czci kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy z oddziałów partyzanckich Obwodu AK-AKO-WiN Wysokie Mazowieckie oraz 6 Brygady Wileńskiej AK zlokalizowany jest na rogu ulicy 1 Maja i Ludowej w Wysokiem Mazowieckiem. Poświęcony został poległym żołnierzom i partyzantom w walce z reżimem komunistycznym w latach 1944-1953.

Pomnik powstał z inicjatywy Fundacji „Pamiętamy”, a odsłonięty został 18 listopada 2007 roku[1]. Autorem i wykonawcą pomnika jest Marek Szczepanik, rzeźbiarz z Radomia, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Opis pomnika

[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z głazu-obelisku, trzech tablic oraz głazu z inskrypcją. Na obelisku widnieje następujący napis:

„Pamięci kpt. Kazimierza Kamieńskiego >>Huzara<< i jego żołnierzy z oddziałów partyzanckich Obwodu AK-AKO-WiN Wysokie Mazowieckie i 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej poległych w latach 1944-1953. W walce z komunizmem oddali życie za niepodległość Polski i wolność człowieka".

Na kamiennym głazie widnieje inskrypcja: „...Nie dajmy zginąć poległym” autorstwa Zbigniewa Herberta. Na bocznych tablicach wypisane zostały nazwiska żołnierzy z oddziałów „Huzara”.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]