Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zielona Góra

Projektant

Robert Kaja

Data odsłonięcia

30 maja 2010

Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa konturowa Zielonej Góry, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich”
Ziemia51°56′23,20″N 15°30′17,38″E/51,939778 15,504828

Pomnik Wydarzeń Zielonogórskich 1960 – monument znajdujący się na placu Powstańców Wielkopolskich, częściowo na ścianie Filharmonii Zielonogórskiej. Zaprojektowany został w 2010 roku przez gdańskiego artystę Roberta Kaję.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea budowy pomnika powstała w związku z obchodami 50. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 r. Inicjatorem budowy był prof. Konrad Stawiarski[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Monument jest nowoczesny w formie, częściowo włączony w bryłę Filharmonii Zielonogórskiej (dawnego Domu Katolickiego będącego osią wydarzeń). Autor zestawił surową kamienną bryłę, sugerującą więzienne drzwi, z opisem wypadków, „rzuconym” bezpośrednio na ścianę budynku, na którym widnieje napis:

W latach 1945-1960 budynek ten był domem parafialnym parafii Św. Jadwigi. 30 maja 1960 r. w obronie prawa Kościoła katolickiego do tego budynku mieszkańcy Zielonej Góry i okolicy wystąpili przeciw władzy komunistycznej. Siłowa konfrontacja z oddziałami milicji trwała kilka godzin. Wzięło w niej udział około 5000 osób. Byli ranni, spłonęły samochody milicyjne, ponad 200 osób zostało aresztowanych, 178 stanęło przed sądami i zostało skazanych na kary do 5 lat więzienia. 40 osób ukarano w postępowaniu administracyjnym. Protest zielonogórski z 30 maja 1960 roku wpisał się w ciąg niewygasłego nigdy sprzeciwu narodu polskiego wobec narzuconej władzy komunistycznej, pozbawienia wolności i niepodległości. W 50. rocznicę to wielkie w polskiej historii miasta wydarzenie przypomina i utrwala miasto Zielona Góra.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]