Przejdź do zawartości

Pomoc:Błędy techniczne

Skrót: WP:BUG, WP:Phabricator, WP:NIEDZIAŁA
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla zaawansowanych

Czasem zdarza się, że jakaś funkcja na Wikipedii przestaje działać w sposób prawidłowy. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej po aktualizacji oprogramowania MediaWiki lub jego konfiguracji. Może to mieć także związek z aktualizacją skryptów/gadżetów lub specyficzną konfiguracją środowiska pracy.

Gdzie i jak zgłosić błąd[edytuj | edytuj kod]

Zgłoszenia błędów powinny być wypełniane w serwisie Phabricator. Bezpośredni link do szybkiego zgłoszenia.

Szczegółową instrukcję jak zgłosić błąd znajdziesz na Jak zgłosić błąd na MediaWiki.org. Nie przejmuj się liczbą opisanych kroków – w typowej sytuacji zgłoszenie błędu zajmuje tylko kilka minut. Pamiętaj jednak, że na Phabricatorze obowiązuje etyketa.

Ściąga:

  1. wejdź na stronę, na której widzisz błąd, dodaj ?safemode=1, przeładuj stronę i sprawdź, czy dalej widzisz błąd. Jeśli nie, to jest on po twojej stronie (gadżetów, skryptów, rozszerzeń przeglądarki), a nie w oprogramowaniu. W tym przypadku lepiej najpierw podzielić się spostrzeżeniem w Kawiarence, a nie na Phabricatorze (ponieważ za gadżety itp. odpowiada społeczność na danej wiki). Zobacz też: Pomoc:Lokalizowanie niedziałających skryptów. Jeśli tak, to
  2. wejdź na test2.wikipedia.org i sprawdź, czy tam też jest błąd. Jeśli nie, to znaczy, że został on już naprawiony i na polskojęzyczną Wikipedię przyjdzie niedługo (zob. Pociąg przyjeżdża w czwartki). Jeśli tak, to
  3. sprawdź ostatnio zgłoszone błędy. Jeśli ktoś już zgłosił coś podobnego, nie zgłaszaj drugi raz tego samego. Jeśli nie, to
  4. wypełnij formularz według instrukcji.

Pociąg przyjeżdża w czwartki[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: wikitech:Deployments.

Nowe oprogramowanie jest wdrażane regularnie, zwykle co tydzień. Te cotygodniowe zmiany są potocznie nazywane pociągiem. Wszystkie wiki są podzielone na trzy grupy: 0, 1 i 2. Wiki z grupy 0 mają główne zmiany oprogramowania wdrażane we wtorki, grupa 1 w środy, a grupa 2 (w tym polskojęzyczna Wikipedia) w czwartki. Niektóre zmiany odbywają się według innego harmonogramu: na przykład krytyczne błędy (na Phabricatorze oznaczone jako UBN, ang. "unbreak now") są naprawiane w trybie pilnym.

Jeśli w czwartek lub piątek wystąpi problem techniczny, który nie występował wcześniej, jest wysoce prawdopodobne, że przyczyną jest dopiero wdrożone oprogramowanie. Czasami zmiana, którą oceniasz jako błąd, jest wynikiem celowego działania, więc chociaż możesz ją zgłosić, nie ma gwarancji, że zostanie ona oceniona jako błąd i naprawiona.

Phabricator[edytuj | edytuj kod]

Aktualizacje zgłoszeń[edytuj | edytuj kod]

Po każdej aktualizacji Twojego zgłoszenia otrzymasz e-mail z informacjami o zmianach. Czasami developerzy mogą zamknąć zgłoszenie, pomimo że sądzisz, że dalej jest słuszne. Jeśli uważasz, że problem dalej istnieje, możesz ponownie otworzyć zgłoszenie i spróbować napisać lepsze wyjaśnienie. Jeżeli nie chcesz otrzymywać aktualizacji o swoich zgłoszeniach, możesz zmienić ustawienia w Phabricatorze.

Linkowanie do zgłoszeń z Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Do zgłoszeń w Phabricatorze można linkować używając prefiks interwiki phabricator: lub phab:. Na przykład wpisując [[phab:T3000]] otrzymasz phab:T3000. W Kawiarence – na przykład – można stosować także szablon {{Phabricator}} generujący taką ramkę z linkiem i statusem zgłoszenia: {{Phabricator|300|critical}}.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]