Przejdź do zawartości

Porongurup tenuis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porongurup tenuis
Choi, Chandler et Park, 2019
Ilustracja
A: samiec P. tenuis, B: samiec P. tenuis, C: samiec P. tenuis, D: samica P. tenuis, E: samica P. tenuis, F: samica P. tenuis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

marnikowate

Nadplemię

Faronitae

Rodzaj

Porongurup

Gatunek

Porongurup tenuis

Porongurup tenuisgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny marnikowatych.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali po raz pierwszy w 2019 roku Choi Su Ho, Donald S. Chandler i Park Jong Seok na łamach ZooKeys. Jako miejsce typowe wskazano okolice Mandalay Beach w Parku Narodowym Walpole-Nornalup w Australii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „smukły” i nawiązuje do kształtu paramer w genitaliach samca[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 1,8 do 2 mm i żółtawobrązowym do rudobrązowego ubarwieniu. Głowę zaopatrzoną ma w głęboką i wąską bruzdę czołową i wyraźne dołeczki ciemieniowe. Czułki mają człon drugi dłuższy niż szeroki, człon trzeci niemal kwadratowy i najmniejszy, człony czwarty i piąty dłuższe niż szerokie, człony szósty i ósmy tak długie jak szerokie, a człony dziewiąty i dziesiąty poprzeczne. Pokrywy samców są dłuższe niż szerokie, samic zaś skrócone. Odwłok u samca ma szósty segment trzykrotnie dłuższy niż piąty, u samicy zaś półtorakrotnie dłuższy niż piąty. Genitalia samca mają fallobazę w widoku grzbietowym owalną, płat środkowy tak długi jak paramery i o ostrym, wąskim, pozbawionym ruchomego przedłużenia szczycie, a same paramery symetryczne, dwukrotnie węższe niż u P. angulatus[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Australii, znany tylko z Australii Zachodniej, gdzie zamieszkuje Park Narodowy Walpole-Nornalup. Zasiedla lasy i zadrzewienia zdominowane przez eukaliptusy, zdominowane przez eukaliptusy i Allocasuarina oraz lasy mieszane na wydmach. Bytuje w ściółce, pod korą i butwiejącymi kłodami[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Choi S.-H., Chandler D.S., Park J.-S.. Porongurup, a new genus of pselaphine staphylinid beetles from Western Australia (Coleoptera, Staphylinidae, Pselaphinae, Faronitae). „ZooKeys”. 881, s. 13-22, 2019. DOI: 10.3897/zookeys.881.39535.