Portal:Historia/Zabytki/42

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świadkowie historii

Zamek w Nieświeżu – zamek w Nieświeżu, W 1446 roku Kazimierz Jagiellończyk przekazał Nieśwież Mikołajowi Niemirowiczowi. Po Niemirowiczu Nieśwież przechodzi w posiadanie litewskiego rodu Kiszków. Następnie miejscowość przeszła Radziwiłłów. W 1586 r. cały majątek został zamieniony w ordynację. W 2005 r. architektoniczny, rezydencjalny i kulturalny zespół rodu Radziwiłłów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostrów Lednicki – wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I

Krzywa Wieża w Pizie – jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; symbol miasta Pizy. W istocie jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli, wpisanych w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować w czasie budowy (np. wydłużając kolumny po jednej stronie wieży). Wieżę budowano w 3 etapach. Cała budowa trwała 177 lat. Mimo niebezpieczeństwa, jeszcze w 1350 dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. Obecnie wieża ma wysokość 54,98 m, dotychczas odchyliła się zaś od pionu o około 5 m.