Portret Manuela Garcíi de la Prada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret Manuela Garcíi de la Prada
Ilustracja
Autor

Francisco Goya

Data powstania

1805–1808

Medium

olej na płótnie

Wymiary

212 × 128 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Des Moines Art Center

Portret Manuela Garcíi de la Prada (hiszp. Retrato de Manuel García de la Prada) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi (1746–1828), znajduje się w zbiorach Des Moines Art Center w Stanach Zjednoczonych[1].

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Manuel García de la Prada sprawował funkcję alcalde-corregidora – królewskiego komisarza administracji i sądownictwa Madrytu, a także kwatermistrza wojska. Pasjonował się teatrem i sztuką, w 1812 został członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Przyjaźnił się z dramaturgiem Leandrem Moratínem i samym Goyą. W swojej kolekcji sztuki posiadał pięć obrazów Goi, które przekazał Akademii w testamencie. Został odznaczony Orderem Karola III. Kiedy po powrocie na tron Ferdynanda VII zaczęły się represje i prześladowania liberałów, powiązany z rządem Józefa Bonapartego García de la Prada musiał udać się na wygnanie[1][2].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz ten należy do serii portretów przedstawicieli burżuazji zainteresowanych sztuką. Goya przedstawił Garcíę de la Prada en pied, zwróconego w kierunku widza. Stoi ze skrzyżowanymi nogami i jedną ręką opartą na krześle, podczas gdy drugą głaszcze siedzącego na stole psa. Lekko nonszalancką pozą i eleganckim wyglądem przypomina dandysa. Na strój we francuskim stylu empire składają się: biała koronkowa koszula z wysokim kołnierzykiem, niebieski frak ze złotymi guzikami, żółte spodnie, białe pończochy i czarne buty. Uwagę zwracają gęste czarne włosy i szerokie bokobrody według ówczesnej mody. Ciemne tło służy podkreśleniu postaci, żywe kolory ubrania dodatkowo przyciągają uwagę widza[1].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz należał do portretowanego. Przeszedł do kolekcji Ruiz y Prado w Madrycie, a następnie do paryskiego zbioru niemieckiego kolekcjonera[3] Émile’a Pacully’ego, gdzie pozostał do 1903. Po kilku kolejnych transakcjach w 1953 został nabyty przez Des Moines Art Center, gdzie obecnie się znajduje[1][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Manuel García de la Prada. fundaciongoyaenaragon.es. [dostęp 2018-04-12]. (hiszp.).
  2. Retrato de Francisco del Mazo. fundaciongoyaenaragon.es. [dostęp 2018-04-12]. (hiszp.).
  3. Giovanni Boldini. museoboldinimacchiaioli.com. [dostęp 2018-04-21]. (fr.).
  4. Don Mañuel Garcia de la Prada. Des Moines Arts Center. [dostęp 2018-04-29]. (ang.).