Positio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Positio, łac. Positio super Virtutibus – dokument lub zbiór dokumentów w Kościele katolickim, wykorzystywanych w procesie beatyfikacyjnym, w którym osobie zmarłej przysługuje tytuł Sługi Bożego.

Opracowanie tego dokumentu, to drugi z czterech etapów na drodze do świętości. Mianowany przez biskupa diecezjalnego postulator procesu beatyfikacyjnego, zbiera informacje o kandydacie na ołtarze, w diecezji, w której żył Sługa Boży. Życiorys i dowody cnót heroicznych Sługi Bożego napisane są w formie do odpowiedniej prezentacji i wysłane, jako tajne dokumenty do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po zapoznaniu się z treścią positio, jest badane przez komitet ekspertów historyków, teologów i zebranych na konsystorzu kardynałów, a jeśli dowody przedstawione w Positio będą wystarczające, to można zwrócić się z prośbą do papieża, o nadaniu kandydatowi na ołtarze tytułu Czcigodnego Sługi Bożego.

Positio w niektórych procesach beatyfikacyjnych może osiągnąć ponad 1000 stron długości. Czas pomiędzy przygotowaniem takiego dokumentu i posiedzeniem komisji historyków i teologów, często może być liczony w dziesiątkach lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]