Powerbank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powerbank ładuje się
typowe połączenia: USB (wejście) i Micro-USB (wyjście)

Powerbank (bank energii) – przenośne urządzenie do ładowania urządzeń mobilnych za pomocą portu USB. Są wyposażone w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które można wielokrotnie ładować. Posiadają one bardzo dobre parametry magazynowania energii i trwałości ogniw. Warto zwrócić uwagę na ilość cykli ładowania, która jest jednym z podstawowych parametrów określających żywotność ogniw[1]. Pojemność baterii wynosi zwykle od 2000 do 20 000 miliamperogodzin (mAh), czyli nawet kilka razy więcej niż pojemność baterii w przeciętnym smartfonie[2]. Powerbank nadaje się także do ładowania innych urządzeń, takich jak na przykład smartwatche, czytniki e-booków czy tablety[3], które z uwagi na większą baterię potrzebują powerbanków dużych pojemności.

Działanie każdego powerbanku sprowadza się do jego naładowania i przechowywania w nim energii elektrycznej, która następnie zostaje wydatkowana na ładowanie baterii dowolnego urządzenia wyposażonego w kompatybilny port (najczęściej USB lub microUSB)[4]. Tradycyjny powerbank podaje prąd o napięciu 5 V i natężeniu 1 lub 2 amperów, a część urządzeń umożliwia ładowanie dwóch urządzeń równocześnie [2].

Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu oraz stosunkowo niskiej cenie zyskały popularność jako forma promocji. Różne marki wykorzystują powerbanki jako narzędzie marketingowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak ładować power bank – jak działa powerbank?, „TECHfresh.pl”, 2016 [dostęp 2017-03-29] (pol.).
  2. a b Co to jest powerbank? | PowerBank.edu.pl, powerbank.edu.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
  3. Jaki powerbank? Do iphone, smartphone’a i tabletu | Opinie i ranking 2017, gogeek.pl [dostęp 2017-07-17] (pol.).
  4. Jak ładować power bank – jak działa powerbank? – TECHfresh.pl, „TECHfresh.pl”, 2016 [dostęp 2017-03-29] (pol.).