Prawo lew łącznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prawo Lew Łącznych)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawo lew łącznych (ang. "law of total tricks", znane także jako "TNT" lub "the LAW") zostało pierwotnie opracowane przez francuskiego teoretyka brydża Jean-Rene Vernes w 1969 r., a spopularyzował je amerykański ekspert Larry Cohen w wydanej w 1992 r. książce "To Bid or Not to Bid: The LAW of Total Tricks". Wbrew nazwie, nie jest to "prawo" ale raczej zbiór obserwacji i sugestii bazowanych na analizie statystycznej wielu rozdań. Według prawa – łączna liczba lew dostępnych w danym rozdaniu stanowi sumę długości najlepszych fitów trzymanych przez obie pary. Na przykład, jeżeli w danym rozdaniu para NS ma ośmiokartowy fit pikowy, a para EW ma dziewięciokartowy fit kierowy, to w rozdaniu jest 17 lew łącznych. Statystycznie oznacza to, że jeżeli w tym rozdaniu NS mogą wziąć 10 lew w ich ficie pikowym, to EW mogą tylko siedem lew w ich ficie kierowym (10 + 7 = 17).

Prawo sprawdza się najlepiej w rozdaniach w których obie strony mają podobną siłę honorową (mniej, więcej po 20 PH). W innych sytuacjach prawo sugeruje jak liczyć różnego typu odchyłki ujemne i dodatnie w celu prawidłowego wyliczenia liczby "lew całkowitych".

Pochodną prawa jest reguła, iż "w licytacjach dwustronnych należy licytować tylko do takiej wysokości jaka jest dyktowana przez łączną liczbę kart w naszym ficie", tzn. z fitem ośmiokartowym powinniśmy walczyć tylko do wysokości dwóch (osiem lew), z fitem trzykartowym do wysokości trzech (9 lew) itd.

W 2002 r. szwedzki ekspert Anders Wirgren w artykule zamieszczonym w "ACBL Bridge Bulletin" podał w wątpliwość prawo udowadniając, że w formie spopularyzowanej przez Cohena sprawdza się ono tylko w 35%-40% rozdań. Larry Cohen nadal jednak uważa, iż prawo jest użyteczną pomocą przy podejmowaniu decyzji przy stoliku jeżeli tylko pary je stosujące będę zawsze brały pod uwagę odpowiednie odchyłki i prawidłowo je używały.

Prawo stanowi podstawę różnych konwencji licytacyjnych, takich jak podwójne Drury czy Bergen.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cohen, Larry (1992). To Bid or Not to Bid: The LAW of Total Tricks. Natco Press. ISBN 0-9634715-0-3.
  • Jabbour, Zeke (August, 2004). Lawless Territory. ACBL Bridge Bulletin, pp. 27-28.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]