Prołom Stanisławów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prołom Stanisławów
СТ "Пролом" Станіславів
Pełna nazwa

Ukraińskie Sportowe Towarzystwo
Prołom Stanisławów

Przydomek

Ukraińcy

Data założenia

grudzień 1929

Data rozwiązania

1939

Państwo

 Polska

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Prołom Stanisławów (pełna nazwa: Ukraińskie Sportowe Towarzystwo „Prołom” Stanisławów, ukr. Українське Спортове Товариство "Пролом" Станіславів) – polski klub piłkarski z siedzibą w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie), założony w grudniu 1929 przez społeczność ukraińską. Rozwiązany podczas II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Piłkarska drużyna Prołom została założona w Stanisławowie w grudniu 1929 roku[1], po tym, jak we lwowskiej gazecie "Diło" żałowali, że w mieście nie było żadnego ukraińskiego klubu piłkarskiego i dlatego piłkarze Ukrainy Lwów podczas ostatniej wizyty w sierpniu 1929 byli zmuszeni grać z lokalną żydowską Hakoah i polską Stanisławowią. Nazwę klubu zaproponował profesor Gimnazjum Stanisławowskiej Dmytro Liśkiewicz. Pierwsza siedziba mieściła się w domu na ulicy Lipowej (obecnie ul.Szewczenki), w pobliżu Gimnazjum. Prezesem klubu został Teodor Martyneć - Dyrektor Banku Ziemskiego. Wcześniej w Stanisławowie funkcjonowały ukraińskie kluby "Czornohora" (założony w 1907 lub 1908), "Czumaky" (wspomnienie o nim w 1921) oraz "Buj-Tur" (w latach 1921-1925). Tamte kluby zmagali się tylko z innymi ukraińskimi klubami Kresów Wschodnich (Ukraina Lwów, Sianowa Czajka Przemyśl, Skała Stryj, Podilla Tarnopol), tak jak prowadzić spotkania z klubami innych narodowości zabraniał Ukraiński Sportowy Sojusz. Dopiero w 1928 ukraińskie kluby przystąpiły do rozgrywek, organizowanych przez PZPN (niemieckie cztery lata wcześniej)[2].

3 marca 1930 roku ogłoszono o akceptacji przyłączenia do rozgrywek Klasy B lwowskiego OZPN. Pierwszy swój mecz Prołom zremisował 0:0 przeciwko drużynie TUR (Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego). 13 kwietnia 1930 odbył się pierwszy mecz oficjalny mistrzostw klasy B, w którym Prołom zremisował 0:0 z polskim klubem Strzelec Górka Stanisławów. Rywalami w klasie B były takie stanisławowskie drużyny jak niemiecko-polsko-ukraińska "Jedność", żydowski "Hakoah", żydowski robotniczy zespół "Admira", polskie "Górka", "Raz Dwa Trzy" i "Stanisławowia". Również w tej klasie były polska "Bystrzyca" i ukraiński "Beskyd" z Nadwornej, polski wojskowy klub "49 p.p." z Kołomyi oraz polskie "Świt" z Monasterzyski, "Strzelec" z Broszniowa i ukraińska "Stryjanka" ze Stryja. Po zakończeniu sezonu z 7 pkt. zajął przedostatnie miejsce przed spadkowiczem Jednością.

Sezon 1931 Prołom rozpoczął z nowym trenerem Osypem Nowickim - rodem z pobliskiej od Stanisławowa wsi Wowczyńca - byłego piłkarze Ukrainy Lwówa. W wyniku takiego wzmocnienia klub w końcowej tabeli klasy B 1931 roku był trzeci po Górce i Stanisławowii. W następnym roku 1932 Prołom nie osiągnął wyżyn ostatniego roku. Najbardziej słabym był sezon piłkarski z roku 1933. Zespół opuścił jego kluczowy gracz Julian Kardasz (przeniósł się do "Rewery") i przeszedł do przemyskiego "Sianu" trener Osyp Nowicki. 4 stycznia 1934 utworzono nowy ukraiński klub piłkarski USK Stanisławów, który występował tylko w rozgrywkach, organizowanych przez Ukraiński Sportowy Sojusz (USS). W 1935 zespół zasiliło kilku piłkarzy z drużyny Wychor Jamnica, występującej w systemie USS. W rezultacie w 1936 Prołom w doskonałym stylu zdobył mistrzostwo klasy B, a następnie wygrał turniej kwalifikacyjny i otrzymał prawo do gry w klasie A stanisławowskiego OZPN[3]. Debiut w sezonie 1936/37 okazał się nieudanym. Przez zmęczenie oraz wyeliminowanie 6 podstawowych piłkarzy klub nie potrafił utrzymać się w najwyższej lidze. Do klasy A powrócił po sezonie 1938/39, w którym zdobył mistrzostwo klasy B oraz pokonał w barażach Stanisławowię o jedną bramkę. Jednak po raz drugi zagrać w klasie A nie udało się[4].

We wrześniu 1939, kiedy wybuchła II wojna światowa, klub przestał istnieć.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Znani piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]