Przepowiednia Neferti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przepowiednia Neferti to dzieło należące do nurtu piśmiennictwa mądrościowego Średniego Państwa egipskiego, porusza tematykę narodowej katastrofy, na którą składa się wiele zjawisk.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Proroctwo rozpoczyna się od wstępu, w którym faraon Snefru wzywa proroka, który ma opowiedzieć mu o przyszłości. Podobnie jak w Lamentacji Ipuwera, przepowiednia dotyczy katastrofy, która ma nawiedzić kraj. Katastrofa ta opisana jest jako efekt upadku władzy i bezprawia (odnośnik), zawiera także motyw bezczynności wobec zła.

Początek upadku państwa rozpoczyna się od katastrofy przyrodniczej, która ma związek ze słońcem, Nilem oraz florą i fauną egipską. Biorąc pod uwagę, że nieszczęścia od samego początku opisywane są w przeważającej mierze jako związane z czynnikami naturalnymi (susza, inwazyjne gatunki obcych zwierząt) i zewnętrznymi (najazdy koczowników), można przypuszczać, że niepomyślności nawiedzające kraj wynikają właśnie z niełaski Boga-Stwórcy[1].

Te zmiany prowadzą analogicznie według proroka do inwazji ludów koczowniczych, a co się z tym wiąże, działaniami wojennymi. Przez niesprzyjające warunki przyrody, ludzie przemieszczają się w miejsca bardziej przyjazne do życia, jak właśnie Egipt.

Kolejną katastrofą zapowiedzianą przez proroka jest powszechne nieszczęście oraz upadek obyczajów, oraz upadek państwa i administracji które objawia się poprzez rozkład państwa, który „ma wielu władców”[2]. Jako konsekwencja poprzednich klęsk, Re na krótki czas odwróci się od ludzkości.

Ostatni fragment lamentacyjnej części proroctwa dotyczy zmian społecznych, które doprowadzą do upadku możnych i wywyższenia biedaków. Na szczęście jest nadzieja dla Egiptu: na sam koniec prorok wspomina o odrodzeniu, które objawi się poprzez Amenę[1], król przepędzi wrogów zewnętrznych i wewnętrznych oraz zaprowadzi pokój.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Przepowiednia Neferti jest prawdopodobnie pierwszym w historii ludzkości dziełem poruszającym związek katastrof naturalnych z migracjami ludzi i zwierząt oraz przemianami społecznymi[1], gospodarczymi i politycznymi. Podczas lektury można zauważyć konserwatywne podejście autora, który jest niechętny zmianom w społeczeństwie. Opisywany w przepowiedni chaos jest przejawem nieporządku panującego na całym świecie, ma nie tylko charakter społeczny, ale także kosmiczny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wojciech Czabanowski, NA CZYM POLEGA ZMIANA? FILOZOFICZNA ZAWARTOŚĆ LAMENTACJI IPUWERA, PROROCTWA NEFERTI, INSTRUKCJI AMENEMHATA I LAMENTACJI KHAKHEPERRE-SONBE; Studia Antyczne i Mediewistyczne, 17[52], Warszawa 2019, s. 3-30, 2019.
  2. M. Lichtheim, The Complaints of Khakheperre-sonb, w: Ancient Egyptian Literature, Volume I: The Old and Middle Kingdoms, London, s. 144–149;, 2006.