Pselaphodes longilobus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pselaphodes longilobus
Yin et Hlaváč, 2013
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

marniki

Nadplemię

Pselaphitae

Plemię

Tyrini

Podplemię

Tyrina

Rodzaj

Pselaphodes

Gatunek

Pselaphodes longilobus

Pselaphodes longilobusgatunek chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny marników. Występuje endemicznie w Chinach.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali po raz pierwszy w 2013 roku Yin Ziwei i Peter Hlaváč na łamach ZooKeys. Jako miejsce typowe wskazano górę Jizu Shan w chińskiej prowincji Junnan. Holotyp zdeponowano w Zbiorze Owadów Shanghai Shifan Daxue[1].

Gatunek zalicza się w obrębie rodzaju do grupy gatunków Pselaphodes tianmuensis, obejmującej również Pselaphodes anhuianus, Pselaphodes daii, Pselaphodes hainanensis, Pselaphodes kuankuoshuiensis, Pselaphodes tianmuensis, Pselaphodes tiantongensis, Pselaphodes wrasei, Pselaphodes yunnanicus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz ten osiąga od 3,31 do 3,37 mm długości i od 1,23 do 1,29 mm szerokości ciała. Ubarwienie ma rudobrązowe. Głowa jest dłuższa niż szeroka, o bocznie zaokrąglonych zapoliczkach. Oczy złożone buduje u samca około 25, a u samicy około 20 omatidiów. Czułki buduje jedenaście członów, z których trzy ostatnie są powiększone, a u samca ponadto człon dziewiąty jest zmodyfikowany. Przedplecze jest nieco dłuższe niż szerokie, o okrągławo rozszerzonych krawędziach przednio-bocznych. Pokrywy są szersze niż dłuższe. Zapiersie u samców (metawentryt) ma długie, szerokie i u szczytu zwężone wyrostki. Odnóża przedniej pary mają uzbrojone kolcami brzuszne brzegi krętarzy i ud oraz drobny wyrostek na szczycie goleni. Odnóża środkowej pary mają po dwa kolce na spodach krętarzy oraz niezmodyfikowane uda. Biodra, krętarze i uda tylnej pary odnóży również pozbawione są modyfikacji. Odwłok jest szeroki na przedzie i zwęża się ku tyłowi. Genitalia samca mają środkowy płat edeagusa asymetryczny, wydłużony i na szczycie ścięty[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten jest endemitem Chin, znanym z Jizu Shanu w Junnanie oraz Dabie Shanu w prowincji Hubei. Spotykany był na rzędnych od 640 do 3216 m n.p.m. Zasiedla ściółkę lasów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zi-Wei Yin, Peter Hlaváč, Li-Zhen Li. Further studies on the Pselaphodes complex of genera from China (Coleoptera, Staphylinidae, Pselaphinae). „ZooKeys”. 275, s. 23–65, 2013. DOI: 10.3897/zookeys.275.4571.