PubChem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

PubChembaza danych związków chemicznych zarządzana przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), który jest częścią National Library of Medicine, który z kolei jest instytucją podległą United States National Institutes of Health (NIH). Baza powstała w 2004 r., a jej głównym celem jest przyspieszenie badań nad lekami poprzez obniżenie kosztów dostępu do informacji.

W bazie są gromadzone informacje o związkach chemicznych zawierających nie więcej niż 1000 atomów i nie więcej niż 1000 wiązań chemicznych. Dostęp do bazy jest bezpłatny poprzez ogólnie dostępną dla każdego stronę WWW. Istnieje też możliwość pobierania obszernych, wybranych fragmentów bazy danych poprzez FTP. Wyszukiwanie poprzez stronę WWW możliwe jest w trybie tekstowym lub poprzez wyszukiwarkę struktur chemicznych. Dane zawarte w PubChem pochodzą od ponad 50 kontrybutorów, którymi są zarówno firmy prywatne jak i instytuty naukowe oraz agencje rządu Stanów Zjednoczonych[1].

American Chemical Society, który prowadzi największą na świecie (ponad 25 milionów związków chemicznych), płatną bazę o nazwie Chemical Abstracts, próbowało przekonać w 2005 r. Kongres Stanów Zjednoczonych do wprowadzenia zakazu tworzenia baz danych w rodzaju PubChem, twierdząc, że jest to nieuczciwa konkurencja, która korzystając z finansowego wsparcia rządu USA niszczy prywatny rynek tego rodzaju usług[2].

Bazy danych[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2012 r. PubChem zawierał następujące informacje:

Przypisy

  1. Lista kontrybutorów do PubChem
  2. The American Chemical Society and NIH's PubChem, tekst na stronie University of California
  3. Lista wszystkich związków w bazie PubChem Compound. National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine. [dostęp 2012-04-09].
  4. Lista wszystkich substancji w bazie PubChem Substance. National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine. [dostęp 2012-04-09].
  5. Lista projektów PubChem BioAssay. National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine. [dostęp 2012-04-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]