Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gdańskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim
Ilustracja
Typ szkoły Szkoła Podstawowa
Patron szkoły Juliusz Słowacki
Państwo  Polska
Miejscowość Starogard Gdański
Data założenia 1914
Dyrektor mgr Martyna Wiśniewska
Wicedyrektorzy mgr Marek Pączek,
mgr Danuta Pawlisch,
mgr Małgorzata Godycka-Ćwirko
Adres al. Jana Pawła II 4
83-200 Starogard Gdański
Położenie na mapie Starogardu Gdańskiego
Mapa lokalizacyjna Starogardu Gdańskiego
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4z Oddziałami Integracyjnymiim. Juliusza Słowackiegow Starogardzie Gdańskim
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu starogardzkiego
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4z Oddziałami Integracyjnymiim. Juliusza Słowackiegow Starogardzie Gdańskim
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4z Oddziałami Integracyjnymiim. Juliusza Słowackiegow Starogardzie Gdańskim
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4z Oddziałami Integracyjnymiim. Juliusza Słowackiegow Starogardzie Gdańskim
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim
Ziemia53°57′45,641″N 18°31′46,700″E/53,962678 18,529639
Strona internetowa

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gdańskim to założona w 1914 roku[1] placówka edukacyjna, w której znajdują się oddziały integracyjne. Składa się z dwóch budynków: głównego, w którym uczą się klasy I-VIII oraz filii, w której edukuje się tylko dzieci w klasach I-III.

Pełna nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pełna, zatwierdzona i poprawna[2] nazwa szkoły to:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliusza Słowackiego
w Starogardzie Gdańskim

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Historia[3][edytuj | edytuj kod]

Początki istnienia[edytuj | edytuj kod]

Początek istnienia szkoły nr 4 przypisuje się na 1914 r., kiedy to w gmachu przy ulicy Chojnickiej w Starogardzie Gdańskim powstała szkoła męska. 20 sierpnia 1933 roku z polecenia Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego powstała Szkoła nr 4 w Starogardzie jako szkoła samodzielna. Placówka mieściła się w wyżej wymienionym gmachu przy ulicy Chojnickiej razem ze Szkołą nr 3, do której należała druga część budynku. W trakcie II wojny światowej w budynku szkoły mieścił się punkt opatrunkowy dla rannych w walce żołnierzy.

Dzieje po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

6 marca 1945 roku Starogard został wyzwolony spod okupacji hitlerowskiej. Zgodnie z tradycją przedwojenną w dniu 3 kwietnia 1945 roku młodzież szkolna szkolna zebrała się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wojciecha na uroczystym nabożeństwie. 1 września 1945 roku do nowej, odrodzonej szkoły zapisano 428 uczniów. Kierownikiem szkoły został Józef Chmielecki. U schyłku lat czterdziestych tworzono szkoły świeckie. Taką szkołę utworzono w 1949 roku pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Nowa placówka edukacyjna zajęła bazę Szkoły nr 3 przy ul. Chojnickiej, natomiast Szkoła nr 3 znalazła swoje lokum tam, gdzie uprzednio miała je szkoła nr 4. Wraz z budynkiem Szkoła nr 3 przejęła także cały majątek "czwórki". Pozbawieni lokalu uczniowie Szkoły nr 4 podjęli naukę na okres jednego roku w połowie budynku należącego do Szkoły nr 3. Z powodu braków lokalowych uczyli się tam tylko uczniowie klas I – V, natomiast uczniowie klas VI – VII uczyli się w pozostałych szkołach w mieście. Zajęcia odbywały się dopiero po skończonych lekcjach uczniów Szkoły nr 3, wskutek czego trwały nawet do godziny 20.00. W 1949 r. kierownictwo nad szkołą przejął Edmund Falkowski.

Lata pięćdziesiąte[edytuj | edytuj kod]

Budynek filii szkoły

W 1950 roku Szkoła nr 4 otrzymała nowe lokum. Mieściło się ono na parterze Szkoły nr 2 przy ul. Sobieskiego 12. Zaledwie pięć lat później dotychczasowy dyrektor – Edmund Falkowski uchwałą Prezydenta Powiatowej Rady Narodowej został mianowany Inspektorem Oświaty. Na jego stanowisko powołano Albina Lubińskiego, który funkcję tę pełnił aż do 1990 roku. W 1958 roku, decyzją władz starogardzkich, rozpoczęto budować nową szkołę.

W nowym budynku i z nową nazwą[edytuj | edytuj kod]

3 października 1959 roku dzieci oraz grono pedagogiczne przeniosło się do nowego budynku przy ul. Pomorskiej, gdzie szkoła znajduje się do dnia dzisiejszego. Wkrótce na wniosek Miejskiej Rady Narodowej w Starogardzie Gdańskim, dnia 1 listopada 1959 roku szkoła otrzymała nową nazwę i swojego patrona w 150 rocznicę jego urodzin. Odtąd nazywano ją Publiczną Szkołą Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego. 29 kwietnia 1961 roku zakład opiekuńczy "Polfa" przekazał szkole pierwszy sztandar szkolny, który był symbolem łączności zakładu ze szkołą. Razem ze sztandarem szkoła otrzymała w darze czarno-biały telewizor.

Usamodzielnianie się i zaostrzanie niezależności[edytuj | edytuj kod]

W 19 rocznicę wyzwolenia Starogardu Gdańskiego spod okupacji niemieckiej – 6 marca 1964 roku zorganizowano uroczystą akademię, na której odsłonięto popiersie patrona szkoły – Juliusza Słowackiego. Pomnik został ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W marcu 1965 roku szkoła wzbogaciła się o nowe pomieszczenia – salę gimnastyczną i scenę, która stanowiła zazwyczaj pracownię plastyczną. Władze szkoły w 1966 rok postanowiły uczcić jubileusz 1000-lecia Państwa Polskiego przez zbudowanie pomnika tysiąclecia w rejonie boiska. Uroczystość jego odsłonięcia nastąpiła 12 października 1966 r. Pod kryptą złożono urny z ziemią z pól bitewnych i miejsc upamiętnionych uczestnictwem Polaków, między innymi Grunwaldu, Westerplatte, Szpęgawska, Sztuttowa, Warszawy i Kołobrzegu. Tego samego dnia przekazano sztandar harcerskiemu szczepowi "Orły Północy".

Lata siedemdziesiąte[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Wróblewski, dyrektor szkoły w latach 2004–2015

W maju 1970 roku w czynie społecznym wybudowano dla szkoły harcówkę, w której obecnie znajduje się szkolna biblioteka. W 1975 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku z wizerunkiem Juliusza Słowackiego. Do użytku oddano też pracownię zajęć praktyczno-technicznych dla chłopców.

Lata osiemdziesiąte[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku do szkoły dobudowano nowy, 14 izbowy budynek, zwany obecnie "Nową Szkołą", a w 1987 roku oddano do użytku pracownię dziewcząt. Dwa lata później budynek szkolny otrzymał nową elewację zewnętrzną. W 1987 roku harcerze i zuchy otrzymali nowy sztandar harcerski, ufundowany przez panią Danutę Trzeciak.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

W 1990 r. dyrektor – Albin Lubiński odszedł na emeryturę. Kierownictwo nad szkołą objęła Bożena Czyżewska sprawująca tę funkcję do 2004 roku. W 1991 roku rozpoczęto budowę filii szkoły przy ulicy Sienkiewicza, jednak początkowo należała ona do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Dopiero w 1999 roku, kiedy to Szkoła nr 1 zmieniła się w Gimnazjum nr 1, filię przekazano Szkole nr 4. W roku 2000 w szkole utworzono pierwszą w historii miasta klasę integracyjną. Wkrótce zmieniono nazwę na "Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim", gdyż w przyszłym roku szkolnym utworzono także nowe klasy specjalne. Odtąd Szkoła nr 4 pozwalała na naukę również dzieciom niepełnosprawnym. Podczas wakacji w 2004 roku przebudowano filię i pomalowano ją na zewnątrz. W nowym roku szkolnym kierownictwo nad szkołą przejął Grzegorz Wróblewski. Na początku 2007 roku do filii dobudowano z funduszu Unii Europejskiej podjazd dla wózków inwalidzkich, aby umożliwić osobom poruszającym się na nich uczestnictwo w zajęciach.

Tradycje, zwyczaje i ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na pamiątkę otrzymania przez szkołę własnego budynku, dzień 3 października stał się Świętem Szkoły. W tym dniu każdego roku odbywa się pasowanie na uczniów. Zwyczajem są coroczne wymarsze młodzieży w pierwszych dniach września do lasu szpęgawskiego dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej.
  • Szkoła posiada izbę regionalną założoną przez mgr Agnieszkę Cieślewicz-Kwaśniewską, w której znajdują się liczne eksponaty związane z Kociewiem wykonane przez wielu artystów z tego regionu.
  • W roku szkolnym 2002/2003 szkoła ubiegała się o tytuł "Szkoły z klasą". Patronat nad akcją objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. W maju 2003 roku szkoła otrzymała ten tytuł i specjalną nagrodę, jaką było wyposażenie nowej pracowni komputerowej.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szkoła, jako samodzielna placówka powstała dopiero w 1933 r. Rok 1914 to powszechnie znana symboliczna data, w której po raz pierwszy usłyszano o szkole nr 4, jednak początkowo była ona niejako filią PSP 3.
  2. Często używanie długiej nazwy zastępuje się po prostu nazwą Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gdańskim
  3. Praca zbiorowa, "Dzieje Starogardu – Historia miasta do 1920 roku", wyd. miejskie, Starogard Gdański 1998 r.
  4. Katalog wystawy pt. "Kazimierz Deyna – Duma Kociewia" zorganizowanej w Muzeum Ziemi Kociewskiej pod przewodnctwem Daniela Kubiaka, s.8

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona szkoły
  • Praca zbiorowa, "Dzieje Starogardu – Historia miasta po 1920 roku", wyd. miejskie, Starogard Gdański 1999 r.