Przejdź do zawartości

Quilmes AC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Quilmes AC
Ilustracja
Pełna nazwa

Quilmes Atlético Club

Przydomek

El Cervecero

Data założenia

27 listopada 1887

Liga

Primera B Nacional Argentina

Państwo

 Argentyna

Adres

Av. Vicente López y Esquiú, Quilmes, Buenos Aires

Stadion

Estadio Centenario Dr. José Luis Meiszner

Prezes

Christian Sterli

Trener

Facundo Sava[1]

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Quilmes Atlético Club – jeden z najstarszych klubów piłkarskich Argentyny, grającym obecnie w pierwszej lidze argentyńskiej Primera división argentina.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został w roku 1887 w Quilmes przez J.T.Stevensona. Pierwotna nazwa klubu brzmiała Quilmes Rovers Club. W 1900 nazwę klubu zmieniono na Quilmes Athletic Club. Pierwszy skład klubu złożony był wyłącznie z brytyjskich imigrantów:

Fothergil;
Penman (kapitan), Francis;
Tuker, Wilson, Moffat;
Lamont, Muir, Belaumont, Morgan oraz Cladewell.

Swą obecną nazwę klub otrzymał w roku 1950, gdy awansował do pierwszej ligi.

Quilmes zwany jest także El Cervecero z powodu miejscowego browaru Cerveza Quilmes, który jest jednocześnie sponsorem klubu. Klub zdobył mistrzostwo Argentyny w epoce futbolu amatorskiego w roku 1912. Później często grywał w niższych ligach, skutkiem czego uzbierał pięć tytułów mistrza drugiej ligi. W 1978 zdobyli mistrzostwo pierwszej ligi Metropolitano. Rok 1982 to najbardziej kuriozalny sezon w historii klubu - w pierwszej połowie roku wielki sukces w postaci wicemistrzostwa Argentyny Nacional, natomiast w drugiej połowie fatalna postawa w mistrzostwach Metropolitano i po barażowej porażce z Unión Santa Fe Quilmes spadł do drugiej ligi.

Na stulecie istnienia klubu Quilmes przystąpił do budowy nowego stadionu w roku 1987, który nieoficjalnie oddany został do użytku w 1993 roku, a oficjalnie w 25 kwietnia 1995 roku. W roku 1998 został rozbudowany do obecnej pojemności. Poprzedni stadion zburzono.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Con más pena que gloria, Falcioni se va de Quilmes [online], www.clarin.com [dostęp 2017-11-26] (hiszp.).
  2. przez dłuższy czas uważano Quilmes za wicemistrza w roku 1893, jednak najnowsze badania odkryły, że wicemistrzem został wtedy klub Flores Athletic

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]