Rada do Spraw Uchodźców
Rada do Spraw Uchodźców jest organem administracji publicznej (centralnym organem administracji państwowej nierządowej) działającym w oparciu o przepisy zawarte w dziale II rozdział 8 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1504). Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje Radzie statut organizacyjny i regulamin czynności wewnętrznych, w którym określa w szczególności sposób zwoływania i odbywania posiedzeń składów orzekających i posiedzeń plenarnych oraz tworzenia wewnętrznych zespołów Rady, uwzględniając zakres zadań Rady.
Zadania Rady
[edytuj | edytuj kod]Rada do Spraw Uchodźców rozpatruje odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydane przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w sprawach prowadzonych na podstawie przepisów działu II ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (z wyjątkiem spraw dotyczących nieodpłatnej informacji prawnej i nieodpłatnej pomocy prawnej oraz spraw dotyczących pomocy dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej). Radzie do Spraw Uchodźców przysługują uprawnienia organu wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Rada do Spraw Uchodźców jest także organem właściwym w sprawach wznowienia postępowania, uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności wydanych przez siebie decyzji lub postanowień. Do zadań Rady należy ponadto:
- dokonywanie analiz orzecznictwa w zakresie spraw o nadanie lub pozbawienie statusu uchodźcy;
- gromadzenie informacji o krajach pochodzenia cudzoziemców;
- współpraca z organami oraz instytucjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie problematyki migracji i uchodźstwa;
- prowadzenie rejestru złożonych zażaleń i odwołań oraz wydanych przez Radę decyzji i postanowień;
- oznaczanie danych, o którym mowa w art. 18 ust. 1 rozporządzenia 603/2013, w przypadku nadania cudzoziemcowi statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej oraz usuwanie oznaczenia danych, o którym mowa w art. 18 ust. 3 rozporządzenia 603/2013, w przypadku pozbawienia cudzoziemca statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.
Skład Rady
[edytuj | edytuj kod]W skład Rady wchodzi 12 członków powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na pięcioletnią kadencję spośród osób wyróżniających się wiedzą lub doświadczeniem praktycznym w zakresie problematyki uchodźców. Prezes Rady Ministrów powołuje w skład Rady po 4 osoby spośród kandydatów przedstawianych przez ministra właściwego do spraw zagranicznych i Ministra Sprawiedliwości. Każdy z ministrów przedstawia 8 kandydatów.
V kadencja (2019-2023)
[edytuj | edytuj kod]- Jakub JAMKA - Przewodniczący Rady ds. Uchodźców
- Jolanta ZABORSKA - Wiceprzewodniczący Rady ds. Uchodźców
- Ewa COLL - członek Rady ds. Uchodźców
- Aleksandra ZIUZIA - członek Rady ds. Uchodźców
- Grzegorz DOSTATNI - członek Rady ds. Uchodźców
- Kacper HALSKI - członek Rady ds. Uchodźców
- Przemysław MYSZAKOWSKI - członek Rady ds. Uchodźców
- Radosław PODOGROCKI - członek Rady ds. Uchodźców
- Sławomir PYL - członek Rady ds. Uchodźców (odwołany z dniem 31.08.2021)
- Marek REDŹKO - członek Rady ds. Uchodźców
- Maciej RODOWICZ - członek Rady ds. Uchodźców (powołany z dniem 22.11.2021)
- Rafał ŚWIĆ - członek Rady ds. Uchodźców
- Radosław WAWRZYNIAK - członek Rady ds. Uchodźców
VI kadencja (2024-2028)
[edytuj | edytuj kod]- Aleksandra ZIUZIA - Przewodniczący Rady ds. Uchodźców
- Jolanta ZABORSKA - Wiceprzewodniczący Rady ds. Uchodźców
- Szymon CHEBA - członek Rady ds. Uchodźców
- Mariusz CICHOMSKI - członek Rady ds. Uchodźców
- Beata DZIENIS - członek Rady ds. Uchodźców
- Anita JANUSZ - członek Rady ds. Uchodźców
- Jarosław ŁYSIO - członek Rady ds. Uchodźców
- Piotr NAGLER - członek Rady ds. Uchodźców
- Joanna SKUPIEWSKA-MORAWSKA - członek Rady ds. Uchodźców
- Rafał ŚWIĆ - członek Rady ds. Uchodźców
- Adam URBISZ - członek Rady ds. Uchodźców
- Ewa YORIADIS - członek Rady ds. Uchodźców
Orzekanie
[edytuj | edytuj kod]Rada orzeka w składach trzyosobowych, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeczenia zapadają większością głosów. Przewodniczący Rady może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie jednoosobowym. Przy orzekaniu członkowie Rady są związani wyłącznie przepisami prawa.
Obsługa Rady do Spraw Uchodźców
[edytuj | edytuj kod]Obsługę administracyjną i kancelaryjną Rady zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poprzez - działający w strukturach Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego - Wydział Obsługi Rady do Spraw Uchodźców, zlokalizowany w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 1/3.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Internetowym Serwisie Aktów Prawnych Sejmu RP
- Rada do Spraw Uchodźców oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2024-04-03]