Rangitaiki (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rangitaiki
Ilustracja
Rangitaiki w dolnym biegu, między Edgecumbe a Thornton
Kontynent

Australia i Oceania

Państwo

 Nowa Zelandia

Lokalizacja

Wyspa Północna (Nowa Zelandia)

Rzeka 1 rzędu
Długość 155 km
Powierzchnia zlewni

3005 km²

Średni przepływ

70 m³/s dolny bieg

Źródło
Miejsce północne stoki pasma Ahimanawa
Wysokość

800 m n.p.m.

Współrzędne

39°00′07″S 176°26′53″E/-39,001944 176,448056

Ujście
Recypient Zatoka Obfitości (Ocean Spokojny)
Miejsce

Thornton

Wysokość

0 m n.p.m.

Współrzędne

37°54′32″S 176°52′55″E/-37,908889 176,881944

Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa konturowa Nowej Zelandii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Rangitaiki – rzeka w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej. Liczy sobie 155 km długości, co czyni ją najdłuższą rzeką uchodzącą do Zatoki Obfitości.

Źródła w górach Raukumara, w pasmie Ahimanawa, ok. 40 km na południowy wschód od brzegu jeziora Taupo i niespełna 10 km na południe od maleńkiej osady Rangitaiki (od której wzięła nazwę), na południe od drogi nr 5, w niezamieszkanym terenie na samej granicy regionów administracyjnych Bay of Plenty i Hawke’s Bay.

Spływa generalnie w kierunku północnym. Początkowo płynie, silnie meandrując, przez wulkaniczny płaskowyż Kāingaroa, przyjmując dopływy, zwłaszcza Wheao i Whirinaki (od wschodu). Przepływa kolejno przez dwa zbiorniki zaporowe: Aniwaniwa i Matahina.

W Matahina rzeka opuszcza płaskowyż i wypływa na Równinę Rangitaiki, która była pierwotnie rozległym mokradłem. Rangitaiki nie wpływała tak jak dziś wprost do Zatoki Obfitości, lecz ok. 2 km wcześniej, przed wałem nadbrzeżnych wydm, skręcała ku zachodowi. Tam łączyła się z Tarawerą i obie uchodziły do Zatoki Obfitości w rejonie dzisiejszej miejscowości Matata.

Próby osuszenia tych terenów podejmowano od lat 90. XIX wieku. Pierwsze prace zmierzające do przekierowania rzeki sztucznym kanałem przez wał wydmowy w Thornton wprost do oceanu podjęto 16 marca 1911 r. Od 19 maja 1914 r. rzeka płynie już do Zatoki Obfitości nowym kanałem. Pozostałości dawnego koryta Rangitaiki widoczne są do dziś w postaci pasa starorzeczy i mokradeł, biegnącego wzdłuż wybrzeża między aktualnymi ujściami Tarawery i Rangitaiki. Mokradła zostały następnie osuszone i zamienione na pola uprawne. Równiny Rangitāiki stały się jednym z najbardziej produktywnych regionów mleczarskich w tej części wyspy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bay of Plenty places, [w:] Te Ara, The Encyklopedia of New Zealand [1]