Ratusz w Działdowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ratusz w Działdowie
Obiekt zabytkowy nr rej. 683 z 19.10.1967
Ilustracja
Ratusz na rynku w Działdowie
Państwo  Polska
Miejscowość Plac Adama Mickiewicza
Ukończenie budowy 1796, 1722
Położenie na mapie Działdowa
Mapa lokalizacyjna Działdowa
Ratusz w Działdowie
Ratusz w Działdowie
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ratusz w Działdowie
Ratusz w Działdowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ratusz w Działdowie
Ratusz w Działdowie
Ziemia53°13′58,886″N 20°10′44,490″E/53,233024 20,179025

Ratusz w Działdowiebarokowy budynek w centrum miasta Działdowo, na środku Placu Mickiewicza, wybudowany w 1796 na miejscu poprzedniego gotyckiego ratusza, który od XIV wieku stanowił siedzibę władz miejskich.

W 1576 roku stała na jego miejscu budowla z muru pruskiego, do której boków przylegały kupieckie kramy. Podczas najazdu tatarskiego siedziba władz została całkowicie zniszczona, a zachowały się tylko podziemia. Król pruski przekazał miastu drewno budowlane na nowy ratusz, jednak przedsięwzięcie nie doszło do skutku, gdyż budulec został rozkradziony.

Nowy ratusz został wzniesiony dopiero w 1733 roku według projektu budowniczego Landmanna. Obecnie stojąca budowla pochodzi jednak z 1796 roku, po uszkodzeniach z I wojny światowej odbudowano ją w 1922 roku. Do XVIII-wiecznej zabudowy dodano wówczas nowe, neorenesansowe szczyty, wejście od strony ul. Władysława Jagiełły z balkonem i dwoma kolumnami oraz wieżę, którą zniszczono w czasie wojny. Zamieszczony na niej zegar pochodzi z Gdańskiej pracowni. Pod budynkiem znajduje się pięć średniowiecznych piwnic, które zachowały się do dnia dzisiejszego, lecz są niedostępne. Na piętrze zachował się ozdobny piec kaflowy, a nad wejściem odlany z brązu herb miasta Działdowo[1].

Obecnie, każdego dnia o godzinie 11:55, z wieży ratusza grany jest hejnał miasta skomponowany przez Danutę Czeczot.

W 2011 roku rozpoczęła się adaptacja budynku na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego[2]. 13 sierpnia 2013 uroczystego otwarcia dokonał m.in. obecny Wielki Mistrz Zakonu Bruno Platter. W muzeum znalazły miejsce interaktywne ekspozycje dotyczące powstania i rozwoju państwa krzyżackiego, bitwy pod Grunwaldem oraz ówczesnej techniki wojskowej. W technologii 3D obejrzeć można również bitwy stoczone przez Krzyżaków. Ekspozycja muzealna obejmuje pieczęcie, fragmenty broni, monety, zbroje, przedmioty codziennego użytku, ubiory i makiety zamków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Wółkowski, "Działdowo i okolice. Przewodnik", ​ISBN 83-904456-3-8​, Działdowo 2006.
  2. Warmia: Krzyżacy będą mieli własne muzeum

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]