Raymond Schryer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raymond Schryer (ur. 1961 w Sault Ste. Marie[1]) – kanadyjski lutnik, uznawany za jednego z wiodących innowatorów w tym zawodzie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od czternastego roku życia uczył się lutnictwa u wuja, Fernanda Schryera. Studiował wiolinistykę na Uniwersytecie Zachodniego Ontario.Odbył kurs czeladniczy w Toronto. Między 1992, a 2012 zdobył dziesięć medali na różnych konkursach lutniczych (dwa złote, siedem srebrnych i jeden brązowy). W 2003 zdobył złoty medal na Concorso Triennale degli strumenti ad arco Antonio Stradivari w Cremonie. Zasiada we władzach American Federation of Violin and Bow Makers, a także Violin Society of America. Od 2010 wycofał się ze startowania w konkursach[3] i pełni funkcję jurora w międzynarodowych konkursach lutniczych, a także eksperymentuje z wprowadzaniem nowych technik do lutnictwa. W 2016 był jurorem na XIII Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wieniawski.pl, Raymond Schryer
  2. a b praca zbiorowa, 13. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego , Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, Poznań, 2016, s.31, ​ISBN 978-83-942260-1-5
  3. Violincello, Raymond Schryer