Rdza pora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porażone pory
Plamy na liściach pora

Rdza pora[1] (ang. rust of leek[2]) – grzybowa choroba roślin wywołana przez Puccinia porri. Należy do grupy chorób zwanych rdzami[3].

Występowanie i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje na wielu gatunkach roślin należących do rodzaju czosnek (Allium), zarówno uprawianych, jak i dziko rosnących[4]. W Polsce występuje głównie na szczypiorku, cebuli siedmiolatce i porze, szczególnie na jego wczesnych odmianach charakteryzujących się wydłużonymi, jasnozielonymi liśćmi. Rzadziej atakuje czosnek główkowaty, a tylko sporadycznie cebulę. Podobnie, jak w przypadku innych chorób grzybowych jej rozwojowi sprzyja wilgotna i ciepła pogoda[1].

Objawy i rozwój choroby[edytuj | edytuj kod]

Źródłem zakażenia są pozostałe w ziemi resztki roślin z poprzedniego roku, lub zakażone sadzonki. Znajdujące się w nich zarodniki zwane teliosporami dokonują infekcji pierwotnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w maju lub czerwcu. Mają postać żółtych lub pomarańczowych, okrągłych lub wydłużonych plamek, tzw. ogników. Są to ecja, w których wytwarzane są zarodniki zwane ecjosporami. Podczas deszczowej pogody rozsiewają się one i rozprzestrzeniają chorobę dokonując infekcji wtórnych. Czas ich kiełkowania łącznie z wniknięciem strzępki infekcyjnej do rośliny wynosi zaledwie kilka godzin. Rozwija się z niej grzybnia, która po kilku tygodniach wytwarza pod skórką rośliny rdzawobrunatne uredinia, a w nich nowy typ zarodników – urediniospory. Wydostają się na zewnątrz przez pęknięcia skórki i nadal rozprzestrzeniają chorobę. Pod koniec sezonu wegetacyjnego pod skórką rośliny powstają czarne zarodniki przetrwalnikowe zwane teliosporami[1].

Początkowo choroba występuje w niewielkim nasileniu na zewnętrznych liściach pora. W wyniku infekcji wtórnych szybko jednak rozprzestrzenia się. Czasami porażenie może być tak silne, że skupiska zarodników zlewają się z sobą. Silnie porażone liście brunatnieją i obumierają[1].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Zapobiega się chorobie poprzez prawidłowe zabiegi agrotechniczne:

  • zbieranie z pola i niszczenie resztek pożniwnych, gdyż stanowią one źródło infekcji,
  • głęboka orka jesienna uniemożliwiająca skuteczne kiełkowanie teliospor znajdujących się w porażonych częściach roślin,
  • prawidłowe nawożenie — czyli zachowanie odpowiednich proporcji między azotem, fosforem i potasem. Przenawożenie azotem powoduje zwiększenie wrażliwości roślin na rdzę,
  • płodozmian. Na tym samym polu cebula i por nie powinny być uprawiane częściej, niż co 5 lat. Dla pora i innych roślin cebulowatych najlepszym przedplonem są warzywa dyniowate, kapustne i strączkowe[1].

Ponadto od końca maja do początku lipca powinno się prowadzić ochronę chemiczną: 2 lub 3-krotne opryskiwania fungicydami w odstępach 10–14-dniowych przy użyciu środków Amistar 250 SC (0,8 L/ha), Dithane 75 WG lub Dithane M-45 80 WP (2–3 kg/ha), Penncozeb 80 WP lub Vondozeb 75 WG (2–3 kg/ha)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Hanna Legutowska. Choroby porów. Hasło ogrodnicze. Nr 08/2003
  2. EPPO Global Database. [dostęp 2018-03-04].
  3. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  4. Malcolm Storey: Puccinia porri (Sowerby) G. Winter (Leek Rust). [w:] BioInfo (UK) [on-line]. [dostęp 2018-03-04].