Rebelia w Syjamie (1733)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rebelia w Syjamie 1733
ilustracja
Czas

1733

Miejsce

Syjam

Terytorium

Ayutthaya

Przyczyna

spór o następstwo tronu

Wynik

Zwycięstwo wojsk Borommakota

Strony konfliktu
Syjam siły opozycyjne
Dowódcy
książę Aphai † książę Phra Bantunnnoi (późniejszy król Borommakot)
Siły
40 tys. 5 tys.
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Rebelia w Syjamie 1733 (zwana też wojną domową w Syjamie 1733) to konflikt o tron Syjamu pomiędzy księciem Phra Bantunnnoi a księciem Aphai, młodszym synem zmarłego w roku 1733 króla Thai Sa.

Phra Bantunnnoi był młodszym bratem króla Thai Sa (rządzącego w latach 1709-1733), sprawującego władzę w syjamskim Królestwie Ayutthaya. Thai Sa mianował go pierwotnie następcą tronu (uparatem)[1]. Thai Sa zmienił jednak zdanie i zamierzał jednak przekazać władzę w ręce swojego syna Narena (który odmówił, uznając pierwszeństwo stryja, i wstąpił do klasztoru)[2], a następnie młodszego syna, Aphai. Uparat był skłonny pogodzić się z akcesją Narena, ale nie Aphai, uznając, że ten nie ma żadnego prawa do tronu[3].

Stronnictwo Aphai było początkowo znacznie silniejsze, dysponując czterdziestoma tysiącami żołnierzy wobec pięciu tysięcy Uparata. Odniosło też początkowe sukcesy w walkach w stolicy, efektywnie oblegając Phra Bantunnnoi w jego pałacu. Siły księcia Aphai osłabiały jednak wewnętrzne zatargi, i gdy nocna wycieczka wojsk uparata spowodowała popłoch w szeregach młodego księcia, jego żołnierze zaczęli dezerterować[3]. Opuściło go też dwóch najważniejszych popleczników[3]. W efekcie Aphai, wraz z młodszym bratem Boromnetem, uciekli z pałacu i schowali się na mokradłach[4].

Phra Bantunnnoi koronował się jako Maha Thammaraja II (aczkolwiek znany jest raczej pod imieniem Borommakot)[1]. Książęta zostali wyśledzeni i straceni, podobnie jak wielu ich popleczników. W tym samym roku, przeciwko Boromnakotowi powstało też 300 chińskich mieszkańców Ayutthayi, ale i ten zryw zakończył się klęską, a 40 przywódców rebelii zostało straconych[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Patit Paban Mishra: The History of Thailand. Santa Barbara, CA: Greenwood, 2010, s. 64.
  2. Wood 1924 ↓, s. 229-230.
  3. a b c Wood 1924 ↓, s. 231.
  4. a b Wood 1924 ↓, s. 232.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]