Ayutthaya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ayutthaya
พระนครศรีอยุธยา
Ilustracja
Państwo  Tajlandia
Prowincja Ayutthaya
Data założenia 1350
Populacja (1992)
• liczba ludności

66 000
Położenie na mapie Tajlandii
Mapa lokalizacyjna Tajlandii
Ayutthaya
Ayutthaya
Ziemia14°20′N 100°34′E/14,333333 100,566667
Historyczne miasto Ayutthayaa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Typ kulturowe
Spełniane kryterium III
Numer ref. 576
Regionb Azja, Australia i Oceania
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1991
na 15. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Ayutthaya (także Ajutthaja; pełna nazwa Phra Nakhon Si Ayutthaya) – miasto w Tajlandii, stolica prowincji Ayutthaya, położone około 80 km na północ od Bangkoku. Liczba ludności: 66 000 (1992).

Historia[edytuj]

Miasto powstało w roku 1351 (po zniszczeniu Lop Buri przez epidemię ospy), jego założycielem był król Ramathibodi I. Ayutthaya szybko rozwinęła się do znaczącego miasta handlowego ze szlakami do Chin i Indii, a do XV wieku tutejsi władcy podporządkowali sobie większą część terytorium współczesnej Tajlandii. Pod koniec XVII wieku mieszkało tu ponad milion osób, co dwukrotnie przekraczało liczbę mieszkańców ówczesnego Londynu. Miasto poprzecinane było siecią kanałów, a znaczna część populacji żyła na łodziach.

XVII wiek był dla Ayutthayi okresem największego rozkwitu handlu. Zamieszkiwali tu handlarze ponad 40 narodowości, w tym Chińczycy, Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi. W 1657 roku miasto odwiedził także polski misjonarz jezuicki Michał Boym. Handlowano tu ryżem, przyprawami, drewnem i skórami. Dzięki zręcznej polityce Ayutthaya zachowała niezależność od pobliskich mocarstw, aż do 1767 roku, kiedy miasto zostało zrujnowane przez wojska birmańskie. W kolejnych wiekach splądrowane i opuszczone ruiny miasta powoli zarosły dżunglą, jednak tutejszy styl architektoniczny był później inspiracją dla budowniczych pałaców w Bangkoku.

Współczesne miasto[edytuj]

Dzisiejsza Ajutthaja jest ważnym portem ze względu na położenie w delcie rzeki Menam, leży w regionie słynącym z rybołówstwa. Miasto jest też niewielkim, ale znaczącym ośrodkiem handlowym (w regionie tym uprawia się kukurydzę, ryż, tytoń), przemysłowym (przemysł drzewny, spożywczy, tytoniowy), a także turystycznym. Ponadto jest ośrodkiem rzemiosła artystycznego (wyroby ze srebra).

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj]

  • muzeum
  • ruiny pałaców
  • ruiny świątyń buddyjskich z XIV-XVIII w.
  • kompleks świątynny z dzwonowatymi stupami (Wat Phra Sri Sanphet, Wiham Phra Mongkol Bopit, Wat Phra Mahathat, Wat Rajburana)
  • kamienne posągi siedzącego Buddy

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]