Red Flag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Red Flagkanadyjski zespół muzyczny założony w 1987 roku przez braci Christophera i Marka Reynolds.

Grupa zadebiutowała w 1988 roku singlem Russian Radio. Początkowo jej styl przywodził na myśl dokonania innych grup synthpopowych jak Depeche Mode czy Camouflage, posiadając w sobie elementy italo disco, muzyki nowofalowej czy dokonań np. Enigmy, której twórca Michael Creteu produkował początkowe krążki Red Flag. Grupa bardzo szybko wyrobiła swój własny styl, ewoluując klimatem z nastrojowej, romantycznej, niepozbawionej poetyczności i naiwnej młodzieńczej finezji muzyki w kierunku electro, synthpopu, industral, dark wave, dark electro po electrogothic. W swoich tekstach poruszała tematykę miłości, młodzieńczych fascynacji, poszukiwania własnej tożsamości, seksualności, odurzenia narkotycznego, uzależnienia od Boga, religii, magii, okultyzmu czy zabobonów.

Popularność przyniósł album „The Crypt” wydany w 2000 roku, zawierający 12 kompozycji. Utwory z tej płyty poruszają kwestie relacji międzyludzkich, stanów ducha, podróży w głąb własnej psychiki i jaźni na tle śmiertelności i przemijania człowieka, stanowiąc jakby epitafium dla umierającej kultury masowej czy kultury w ogóle, zagrożeń jakie niesie XXI wiek. Podmiotem lirycznym utworów wydaje się być kobieta, ale słuchacz odnosi też czasem wrażenie, że jest nią śmierć ukazana jako ukochana czy kochanka, a tęsknota za nią staje się dominującym uczuciem przepełniającym kompozycje.

„The Crypt” jest też początkiem mroczniejszych kompozycji zespołu oraz osobistych problemów Marka, który popełnia w 2003 r. samobójstwo. Chris Reynolds po tragicznej śmierci brata znika ze sceny muzycznej, zawieszając bezterminowo działalność projektu Red Flag. Powraca do niego w 2007 r. nową płytą studyjną Born Again. Muzyka Reynoldsa jest odtąd jeszcze bardziej mroczna, smutna i sugestywna. W warstwie tekstowej nie pozostawia złudzeń, pokazuje ciemną stronę ludzkiej egzystencji, niemożliwość uwolnienia się od fatum, tego co kieruje człowiekiem, jego pragnień, namiętności, biologii, natury i nieubłaganego ontycznego finału jakim jest zgon.

Formacja wydała do tej pory 11 albumów długogrających (koncertowe i płytę z największymi przebojami) i 14 singlii oraz 2 box sety.

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Remix[edytuj]

Single[edytuj]