Remiz (ptak)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez XRiffRaffx (dyskusja | edycje) o 01:50, 4 wrz 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Remiz (Remiz pendulinus) - niewielki ptak wędrowny z rodziny remizów, zamieszkujący środkową i południową Europę i pas Azji Środkowej aż po Mandżurię, Półwysep Koreański i środkowe Chiny. Zimuje na południowym skraju Europy, Azji Mniejszej, Iranie, Indiach i południowych Chinach. W Polsce w ostatnich latach gatunek dosyć częsty. Przeloty III-IV i IX-XI.
Dawniej klasyfikowany w rodzinie sikory (Paridae), obecnie należy do oddzielnej rodziny remizów (Remizidae). W Polsce jest jedynym przedstawicielem tej rodziny. Od sikor (rodzaj Parus) różni się przede wszystkim ostro zakończonym dziobem i niezwykłą budową gniazda, niespotykaną u innych gatunków ptaków.

Cechy gatunku
Swoim upierzeniem przypomina wąsatkę. Upierzenie biało-szare z rudawym nalotem, dziób krótki, ostry. Wierzch głowy i kark szare, przez oko szeroka czarna pręga, tułów czerwonordzawy, kuper i brzuch jaśniejszy, lotki i sterówki czarnobrązowe o jaśniejszych brzegach. Samice jaśniejsze, u młodych przez oko biegnie brązowa pręga zamiast czarnej. Jego łacińska nazwa "remiz" oznacza "rzemieślnik" - co w pełni oddaje zręczność i wytrwałość, z jaką ptak ten buduje swoje gniazdo.
Wymiary średnie
dł. ciała 11 cm
rozpiętość skrzydeł 16-17,5 cm
ciężar ok. 9 g.
Biotop
Łęgi, brzegi mniej uczęszczanych, zaniedbanych jezior i rzek, zarosłych trzcinami, krzewami i drzewami, głównię wierzbą, rzadziej bagna i torfowiska.
gniazdo remiza
Gniazdo
Przyczepione do końca zwisającej gałązki, często nad wodą, na wysokości od 1 do 10 metrów nad jej powierzchnią. Widoczne z daleka, o kształcie lejkowatej, pękatej butelki z szyjką wygiętą ku dołowi i stanowiącą otwór wlotowy gniazda. Budowa gniazda trwa przez 3 tygodnie i bardzo często samiec przystępuje do budowy następnego tak, że w niektórych okolicach liczba gniazd przekracza liczbę samic, które składaja jaja w dwóch lub więcej gniazdach.
Jaja
Wyprowadza 1-3 lęgi w roku w maju i czerwcu. Jaja w liczbie od 1-8 o wydłużonym kształcie i zupełnie białych, posiadają wymiary średnie 14-18 x 10-11,8 mm.
Wysiadywanie
Od ostatniego lub przedostatniego jaja trwa przez okres 13-14 dni. Jaja wysiaduje samica lub samiec, nigdy razem. Młode opuszczają gniazdo po ok. 20 dniach. Po tym czasie mogą jeszcze nocować w gnieździe (nawet do 3 tygodni).
Pożywienie
Owady, pająki, jesienią również nasiona trzciny.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

Zobacz też: ptaki Polski

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).