Rezerwat przyrody Kloptaň

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rezerwat przyrody Kloptáň)
Rezerwat przyrody Kloptaň
Prírodná rezervácia Kloptaň
rezerwat przyrody
Państwo

 Słowacja

Kraj

 koszycki

Mezoregion

Góry Wołowskie

Data utworzenia

1993

Powierzchnia

27,1 ha

Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Kloptaň”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Kloptaň”
Ziemia48°46′40″N 20°51′39″E/48,777778 20,860833

Rezerwat przyrody Kloptaň (słow. Prírodná rezervácia Kloptaň) – rezerwat przyrody w paśmie Kojszowskiej Hali w Górach Wołowskich na Słowacji. Powierzchnia 27,1 ha.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat obejmuje wierzchołek oraz wsch. i pd. stoki kopuły szczytowej Kloptaňa (1153 m n.p.m.), leżącego w głównym grzbiecie pasma, sięgając w dół po poziomicę ok. 1000 m n.p.m. Leży w granicach administracyjnych wsi Prakovce w powiecie Gelnica i Vyšný Medzev w powiecie Koszyce-okolice. Posiada strefę ochronną o szerokości 100 m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stoki góry Kloptaň, obejmowane przez rezerwat, są strome. Południową część rezerwatu odwadnia źródłowy ciek potoku Zlatná (lewobrzeżny dopływ Bodvy), natomiast część wschodnią – Hrelikov potok (prawobrzeżny dopływ Hnilca). Szczytowe partie góry budują metalidyty, niższe – serycytowo-grafitowe fyllity z górnego syluru, występujące na powierzchnię w formie skałek i usypisk. Podszczytowe obszary góry porastają w całości lasy na pograniczu regla dolnego i górnego, w większości o charakterze lasu pierwotnego. Szczyt, mocno kamienisty, pokrywa niewielka polana. Wśród szeregu rzadkich i chronionych gatunków roślin w rezerwacie wyróżnia się zwłaszcza kosaciec syberyjski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat powołano rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska Republiki Słowackiej nr 83/1993 z dnia 23 marca 1993 r. Na terenie rezerwatu obowiązuje najwyższy, 5. stopień ochrony.

Cel powołania rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat powołano w celu ochrony zespołów leśnych na południowo-wschodnich i północno-wschodnich stokach góry Kloptaň z występującymi w nich rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez teren rezerwatu, wzdłuż głównego grzbietu Pasma Kojszowskiej Hali, biegną czerwone szlak turystyczny czerwony znaki dalekobieżnego szlaku turystycznego zwanego Szlakiem Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego. Na szczycie dochodzą do nich granicą rezerwatu znaki szlak turystyczny zielony zielone szlaku z Mníška nad Hnilcom. Od 1999 r. na szczycie, na skraju rezerwatu, wznosi się wieża widokowa, oferująca dalekie widoki i stanowiąca magnes przyciągający tu stosunkowo wielu turystów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenské rudohorie. Volovské vrchy a Čierna hora. Turistický sprievodca ČSSR č. 30, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988;
  • Volovské vrchy – Krompachy. Turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ Harmanec, 1995, ISBN 80-85510-80-4;
  • O rezerwacie na enviroportal.sk [1]