Ribesaptera elongata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ribesaptera)
Ribesaptera elongata
Heiss, 2011
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

Pentatomomorpha

Nadrodzina

Aradoidea

Rodzina

korowcowate

Podrodzina

Mezirinae

Rodzaj

Ribesaptera

Gatunek

Ribesaptera elongata

Ribesaptera elongata – gatunek pluskwiaków różnoskrzydłych z rodziny korowcowatych. Jedyny gatunek monotypowego rodzaju Ribesaptera.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek i rodzaj opisane zostały w 2011 roku przez E. Heissa na podstawie 2 okazów (samca jako holotypu i samicy jako paratypu) odłowionych w 2001 roku. Nazwa rodzajowa nadana została na cześć heteropterologa Jordiego Ribesa[1].

Opis rodzaju[edytuj | edytuj kod]

Ciało średniej wielkości, bezskrzydłe, wydłużone. U samców boki w obrysie prawie równoległe, u samic bardziej zaokrąglone. Powierzchnia ciała grafitowo ubarwiona, gładka, błyszcząca, z głębokimi jamkami i wyniesionymi fałdkami na stronie grzbietowej i brzusznej. Rozwinięta powierzchnia ewaporacyjna ujścia kanału gruczołu zapachowego zatułowia. Wszystkie przetchlinki położone bocznie i widoczne z góry[1].

Opis gatunku[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała około 4,5-5,5 mm. Gatunek bezskrzydły, grafitowo ubarwiony, o powierzchni ciała gładkiej i połyskującej z fałdkami i jamkami. Samica większa od samca o szerszym i bardziej owalnym odwłoku[1].

Głowa nieco dłuższa niż szerokość na wysokości oczu. Policzki długości nadustka, który sięga ¼ długości I segmentu czułków. Pierwszy segment czułków pałkowaty, ze szczecinkonośną granulacją w przedniej części. Kolejne segmenty smuklejsze. Drugi krótszy, rozszerzający się ku wierzchołkowi, trzeci długi i cylindryczny, czwarty zaś wrzecionowaty, owłosiony na końcu. Oczy lekko wypukłe. Ciemię nieregularnie, drobno pomarszczone[1].

Przedplecze nieco ponad 2 razy szersze niż długie, z dwoma stożkowatymi guzkami po bokach. Brzegi wyniesione i z przodu zaokrąglone. Powierzchnia drobno pomarszczona. Tylna krawędź falista, oddzielona od śródplecza głęboką bruzdą. Śródplecze blisko 3 razy szersze niż długie, o środkowym wyniesieniu z bruzdą środkową otoczą fałdkami (carinae). Boczne skleryty owalne o bocznych krawędziach wyniesionych i pomarszczonych. Tylna krawędź falista, oddzielona od zaplecza głęboką bruzdą poprzeczną. Zaplecze o zlanych metatergitach I i II oraz przednim, zaokrąglonym wyniesieniu wyposażonym w stożkowate wyrostki skierowane do przodu, pokryte głębokimi obniżeniami. Strona brzuszna ciała gładka o przed-, śród- i zapiersiu oraz 2 pierwszych sternitach zlanych ze sobą. Odnóża długie i smukłe, o goleniach wygiętych na wierzchołku. Odwłok gładki o środkowym wyniesieniu najwyższym wzdłuż metatergitów IV i V[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem Madagaskaru. Odłowione dotąd okazy pochodzą z rezerwatu Maromizaha, na północ od Périnet[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Ernst Heiss. Ribesaptera elongata n. gen., n. sp.,a curious apterous Mezirinae from Madagascar (Hemiptera:Heteroptera:Aradidae). „Heteropterus Revista de Entomología”. 11 (2), s. 273-277, 2011. Magnolia Press.