Risus: The Anything RPG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Risus: The Anything RPG
Podręczniki źródłowe

Risus, The Risus Companion

Twórcy

S. John Ross

Wydawca

Cumberland Games & Diversions

Data wydania

1993

Gatunek

Uniwersalny / humorystyczny

Mechanika

własna, oparta na kliszach

Używane kości

k6

Risus: The Anything RPG to gra fabularna o lekkich zasadach napisana, zaprojektowana i zilustrowana przez S. John Rossa z Cumberland Games & Diversions[1][2][3]. Risus jest dostępny za darmo przez Internet. Po raz pierwszy opublikowano go online w 1993 r. Wcześniejsze wersje tej gry znane były jako GUCS: The Generic Universal Comedy System (ang. Ogólny Uniwersalny Komediowy System), co jest parodią GURPS-a. Były one dystrybuowane prywatnie w 1989 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Risus (łac. śmiech) to komediowa gra[2] (często opisywana przez twórcę jako "gra-dowcip") i korzysta z Kliszy (klas postaci)[1], zainspirowanych przez szersze career scale umiejętności w DC Heroes RPG (Greg Gorder i Mayfair Games) z domieszką Over the Edge wydawcy Atlas Games. Rdzeń mechaniki Risusa zawdzięcza wiele grze fabularnej Ghostbusters RPG wydanej przez West End Games i Tunnels and Trolls autorstwa Ken. St. Andre'a. Gra cytuje także GURPS jako wpływowe dla jej powstania, razem z FUDGE, innym darmowym RPG-iem wydanych internetowo rok wcześniej. Parę innych gier zostało zainspirowanych przez Risusa.

Pomimo zwięzlości gry i jej genezy jako dowcipu, istnie ponad 30 fanowskich stron jej poświęconych, niektóre z alternatywnymi zasadami, prostymi settingami i przepisanymi od podstaw adaptacjami gry. Risus został przetłumaczony na chiński, chorwacki, czeski, duński, niderlandzki, esperanto, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, norweski, polski, portugalski, rosyjski i hiszpański[4]. W grudniu 2003, Cumberland Games zaczęło wspierać ten darmowy system komercyjnymi dodatkami, zaczynając od Risus Companion i założono International Order of Risus Przykładem innego produktu komercyjnego jest A Kringle in Time, czyli "przygoda o ocaleniu Świąt Bożego Narodzenia od starożytnego zła[5].

New Risus wygrał w 2001 roku nagrodę dla Najlepszego Darmowego RPG-a portalu RPGnet[6].

Risus Companion[edytuj | edytuj kod]

The Risus Companion to pierwszy komercyjny dodatek do Risusa. S. John Ross napisał i opublikował[3] Risus Companion z okazji 10 rocznicy wydania Risusa w sieci Web w celu zapewnienia podstaw dla Risusa jako przedsięwzięcia komercyjnego. Risus sam w sobie jest dalej dostępny za darmo - daje to fanom opcję wsparcia Risusa, jeśli zechcą (i nagradza ich za to). The Risus Companion to elektroniczny dokument PDF, który jest dostępny wszystkim członkom Międzynarodowego Zakonu Risusa.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W recenzji Risusa w Black Gate, Ryan Harvey napisał "mogę z wielkim entuzjazmem polecić Risusa każdemu, kto ma wyobraźnię, niezależnie od jego lub jej doświadczeń z tymi zabawnymi kośćmi. Nie tylko zasady są tak cienkie, że zmieściły się na 6 stronach (z czego 2 to zasady dodatkowe), ale także system ten działa w zupełności na kliszach i każdy, kto oglądał kiedyś film lub czytał książkę, będzie wiedzieć jak z nich korzystać"[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Homebrew Review, #2: Risus | gamegrene.com [online], www.gamegrene.com [dostęp 2023-09-21].
  2. a b Review of Risus 1.51 - RPGnet RPG Game Index [online], www.rpg.net [dostęp 2023-09-21].
  3. a b S. John Ross :: Pen & Paper RPG Database [online], web.archive.org, 30 września 2007 [dostęp 2023-09-21] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-30].
  4. Risus: The Anything RPG homepage [online] [dostęp 2003-09-30].
  5. OgreCave.com - Reviews - A Kringle in Time [online], www.ogrecave.com [dostęp 2023-09-21].
  6. The Inside Scoop on Gaming - RPGnet [online], www.rpg.net [dostęp 2023-09-21].
  7. Risus: Rules-Lite to the Min – Black Gate [online], 26 maja 2009 [dostęp 2023-09-21] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]