Robert Black

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Black (ur. 21 kwietnia 1947 w Grangemouth w Szkocji) – pedofil oraz seryjny morderca. Został skazany na wyrok dożywotniego więzienia za porwanie, gwałt i morderstwo Susan Maxwell, Caroline Hogg i Sary Harper, oraz próbę uprowadzenia Teresy Thornhill w latach 80. Wszystkie jego ofiary to nieletnie, pomiędzy 5 a 11 rokiem życia.

Młodzieńcze lata[edytuj | edytuj kod]

Robert Black był synem 24-letniej Jessie Hunter Black, która po pół roku z powodów finansowych oddała syna do adopcji. Został adoptowany przez małżeństwo Jacka i Margharet Tulip z Kinlochleven. Mieszkał z nimi do 11 roku życia. Uczęszczał do szkoły, gdzie miał opinię agresywnego dziecka, szczególnie wobec młodszych uczniów. Ojczym zmarł, gdy Robert miał 5 lat. W tym wieku rozpoczęły się jego seksualne fantazje i praktyki.

W 1958 roku po śmierci przybranej matki został odesłany do domu dziecka w Falkirk. Tam też wraz z dwoma rówieśnikami próbował dokonać swojej pierwszej próby gwałtu, która ostatecznie się nie udała. Za ten incydent Black został przeniesiony do domu poprawczego Red House w Musselburgh. Około 1 - 2 lat był wykorzystywany seksualnie przez jednego z pracowników. W 1962 roku opuścił Red House i zamieszkał w wynajętym pokoju w Greenock, gdzie podjął prace jako chłopiec na posyłki.

W 1964 roku Black próbował dokonać następnego gwałtu na siedem lat starszej dziewczynie. Został oskarżony, lecz skończyło się tylko na upomnieniu sądu. Przeniósł się do Grangemouth i dostał pracę na budowie. Tam związał się z Pamelą Hodgson, swoją jedyną dziewczyną w życiu. Został jednak szybko porzucony, prawdopodobnie ze względu na swoje upodobania seksualne.

W 1962 roku Black został skazany na rok pobytu w zakładzie poprawczym za molestowanie 7-letniej dziewczynki, córki małżeństwa, u którego wynajmował pokój w Kinlochleven.

Morderstwa[edytuj | edytuj kod]

W 1968 roku przeniósł się do Londynu. W 1972 roku podjął pracę jako kierowca w przedsiębiorstwie PDS. Właśnie ta praca pomogła mu w realizacji swoich popędów. Pierwszego morderstwa dokonał 9-letniej Jennifer Cardyn w 1981roku. Dziewczynka jechała rowerem na spotkanie ze znajomymi w Ballinderry w Irlandii Północnej. Jej rower został znaleziony nieopodal jej domu, zaś ciało w McKee's Dam,w pobliżu Hillsborough sześć dni później. Robert Black przyznał się do morderstwa w 2011 roku. [1]

W 1982 roku popełnił swoje kolejne morderstwo na tle seksualnym. Ofiarą stała się 11-letnia Susan Maxwell z wioski Goldstream na pograniczu Anglii i Szkocji. Zwłoki dziewczynki odnaleziono 2 tygodnie później w rowie obok parkingu przy drodze A-518 prowadzącej do miasta Loxley, 250 mil od miejsca zamieszkania Blacka.

8 lipca 1983 roku Black porwał i zamordował 5-letnią Caroline Hogg z Portobello. Zwłoki Caroline odnaleziono 18 lipca nieopodal parkingu leśnego przy trasie A-444 prowadzącej z Northampton do Coventry, około 300 mil na południe od miejsca zamieszkania Blacka.

26 marca 1986 roku Black zamordował 10-letnią Sarah Harper z Morley. Jej rozkładające się zwłoki zostały odnalezione 19 kwietnia nad rzeką Trend w Nottingham.

14 lipca 1990 roku Black dokonał porwania 6-letniej Mandy Wilson w miejscowości Stow. Niedługo potem został zatrzymany przez policję, dzięki zgłoszeniu i zeznaniom postronnego świadka uprowadzenia. Dziewczynkę udało się uratować.

Proces i wyrok[edytuj | edytuj kod]

10 sierpnia 1990 roku rozpoczął się pierwszy proces Blacka w czasie którego został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za uprowadzenie Sary Parker. 13 kwietnia 1994 roku rozpoczął się drugi proces poszlakowy w sprawie morderstw trzech dziewczynek. 17 maja 1994 roku Black za wszystkie morderstwa został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.

Ofiary Blacka[edytuj | edytuj kod]

  • Susan Maxwell (lat 11) - zamordowana 30 lipca 1982 roku,
  • Caroline Hogg (lat 5) - zam. 8 lipca 1983 roku,
  • Sarah Harper (lat 10) - zam. 26 marca 1986 roku.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]