Robert Gembal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Gembal (ur. 1970) - mistrz aikido, posiadacz stopnia 7 dan.

Robert Gembal praktykuje aikido od 1980, jest jednym z pionierów tej sztuki walki w Polsce, reprezentuje styl Kobayashi, uznany mistrz aikido w Polsce i w innych krajach Europy.

Wykształcił wielu nauczycieli Aikido, prowadzi Autonomiczną Akademię Aikido i Szkołę Nauczycieli Aikido. Jest uczniem André Cognard, 8 dan.

W pierwszych latach praktyki (u Jacka Wysockiego) poznaje aikido, bazujące na nauczaniu Koichi Tohei'a, Morihiro Saito oraz Katsuaki Asai'a. W 1984 spotyka się po raz pierwszy z aikido nurtu "Kobayashi" za pośrednictwem Giovanni Filippini sensei. W 1985 spotyka innych nauczycieli tego nurtu, Giampietro Savegnago, a potem André Cognarda.

Zainspirowany aikido "Kobayashi", w 1989 opuszcza dojo w Polsce. Zaproszony do Włoch przez Savegnago sensei, przez kilka miesięcy przebywa i uczy się od niego. W 1990 trafia do Francji, gdzie praktykuje w latach 1990-95 na licznych stażach, letnich i zimowych zgrupowaniach oraz uczy aikido w ramach szkoły swojego nauczyciela André Cognarda.

W tym okresie bardzo dużo asystuje swojemu mistrzowi jako uke. Udział w stażach i zgrupowaniach prowadzonych przez Hirokazu Kobayashiego Soshu (1929-1998), zbliża go do tego mistrza i nawiązuje z nim osobistą relację, jako uczeń Cognarda.

W latach 1990-95 wspomaga rozwój aikido w Polsce, a w 1996, po powrocie z Francji, zakłada szkołę aikido nurtu Kobayashi.

Robert Gembal wyedukował wielu nauczycieli, jest zapraszany do prowadzenia staży za granicą, jest autorem książki „Aikido. Edukacja ciała i umysłu” i współautorem „Japonia w oczach Polaków”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]