Przejdź do zawartości

Robert Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Grey
(Grygielko)
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1973
Rawa Mazowiecka

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Okres

od 30 września 2016
do 29 listopada 2016

Robert Ethan Grey - (ur. 24 lipca 1973 r. w Rawie Mazowieckiej) – menadżer, dyplomata i politolog. W latach 2004–2008 pracownik ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych) w Nowym Jorku. W roku 2016 doradca Ministra Spraw Zagranicznych, a następnie Wiceminister Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną w obszarze Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji i Pacyfiku. Od 1 lutego 2022 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego.[1]

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Robert Grey spędził dzieciństwo w Rawie Mazowieckiej. W połowie lat 80-tych wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Po przyjeździe do USA, podjął naukę w liceum w Bostonie. W 1996 r. ukończył studia na University of Massachusetts na kierunku filozofia i socjologia, uzyskując tytuł Bachelor of Arts (B.A.). W 2001 r. rozpoczął studia prawnicze na Bostońskiej uczelni Suffolk University Law School. Po dwóch latach nauki, z Bostonu przeniósł się na nowojorską uczelnię The New School University, gdzie kontynuował edukację na kierunku związanym z dyplomacją i stosunkami międzynarodowymi. Tam też, w 2005 r. roku uzyskał tytuł magistra (MIA – Master of Science in International Affairs) w ramach specjalizacji Rządy i Prawo (Governance and Rights). Ponadto ukończył prestiżowe kursy menadżerskie, m.in. Oxford Executive Leadership Programme w Säid Business School University of Oxford[2], Artificial Intelligence Business Strategy w Massachusetts Institute of Technology Sloan School of Management.[3][4]

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Praktykę zawodową rozpoczął pod koniec lat 90-tych. W latach 1997–2008 zdobywał doświadczenie, realizując swój potencjał zarówno w sektorze publicznym jak i biznesowym. Pracował między innymi jako asystent legislacyjny w Senacie Wspólnoty Stanu Massachusetts (The Commonwealth of Massachusetts). Był przedstawicielem akcjonariuszy i maklerów w funduszu inwestycyjnym Putnam Investments. Specjalizował się w budowie relacji zewnętrznych i public relations na University of Massachusetts. Pełnił funkcję konsultanta strategicznego ds. zrównoważonego rozwoju w Global Strategic Development Consultants. Był również szefem praktykantów w Kamerunie przy New School University w Programie Stosunków Międzynarodowych. Grey realizował projekty społeczne: między innymi był dokumentalistą filmowym Praw Człowieka w Global Visions Production, uczestnicząc w realizacji produkcji filmu na temat zbrodni ludobójstwa dokonywanych przez Czerwonych Khmerów w Kambodży (w tym czasie przy ONZ powstawał Trybunał ds. Zbadania Zbrodni Czerwonych Khmerów)[5].

W 2004 r. Grey podjął pracę w ONZ w Nowym Jorku jako Specjalista ds. Partnerstw i Mobilizacji Zasobów w UNFSO - Biurze ds. Partnerstw, przy wdrażaniu Milenijnych Celów Rozwoju (Millennium Development Goals) w ramach Projektu Milenijnego ONZ, gdzie przez ostatni rok zatrudnienia pełnił obowiązki kierownicze. Po zakończeniu pracy w ONZ, kontynuował budowę partnerstw publiczno-prywatnych jako niezależny konsultant przy ONZ w USA oraz w Indiach. W latach 2008–2010 był Dyrektorem Zarządzającym ds. Partnerstw w World BPO/ITO Forum.[6]

W Polsce

W kwietniu 2010 r. powrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę w Instytucie Studiów Wschodnich (organizatora m.in. Forum Ekonomicznego w Krynicy), jako Dyrektor ds. Stosunków Międzynarodowych i Partnerstw.

W latach 2012–2013 został Doradcą Zarządu firmy Polski Holding Obronny Sp. z o.o. (wcześniej Bumar Group) ds. relacji zewnętrznych i partnerstw. W latach 2013–2014 pracował na Uniwersytecie Warszawskim jako kierownik ds. komunikacji i relacji zewnętrznych, rozwijając ponadto obszar komercjalizacji badań naukowych. W latach 2014–2016 zaangażował się w rozwój Fundacji Globe Forum - Beyond Smart Innovation w kooperacji z Meta Group Srl. Równolegle pełnił funkcje Członka Zarządu i Dyrektora Operacyjnego w Funduszu Xplorer Fund S.A.

Zaangażował się w rozwój społeczności start-upów w Polsce, organizując kongresy dotyczące przedsiębiorczości i innowacyjności. W roku 2015 był inicjatorem Warszawskich Dni Innowacji (Warsaw Innovation Days), które Globe Forum współorganizowało razem z m. st. Warszawa. Współpracował również z innym partnerami, m. in. Krajową Izbą Gospodarczą przy organizacji Forum „Odpowiedz Przyszłości” („Answer the Future”)[7][8][9]].

W maju 2016 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP jako doradca ds. dyplomacji gospodarczej w Gabinecie Politycznym Ministra. W październiku 2016 r. został powołany przez Premier Beatę Szydło na stanowisko Podsekretarza Stanu ds. dyplomacji ekonomicznej Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji i Pacyfiku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. W ramach wzmacniania geopolitycznej i gospodarczej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, aktywnie wspierał pozycję Polski w Grupie 16+1 przy tworzeniu inicjatywy Jeden Pas Jedna Droga (One Belt One Road Initiative) tzw. Nowy Jedwabny Szlak; oraz Grupie Wyszehradzkiej (V4), a w szczególności w Inicjatywie Trójmorza (Three Seas Initiative)[10].

W roku 2017 jako niezależny konsultant ds. budowy partnerstw prywatno-publicznych założył firmę Grey Partnerships Sp. z o.o. w której pełni funkcję Prezesa Zarządu[11]. Firma jest również wydawcą magazynu „Biznes i Ekologia”[12] ukazującym się na polskim rynku od 1997 r. W 2019 r. został Prezesem Zarządu, powołanej przez siebie Fundacji United Against Fake News (UAFN)[13]. We wrześniu 2020 r. ponownie podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych[14], kierując pracami Biura Prasowego UW, Biura Promocji UW, Centrum Współpracy i Dialogu UW oraz obsługą Rady Uczelni[15]. Został również powołany na Pełnomocnika Rektora UW ds. Rozwoju i Współpracy[16]. Od 1 lutego 2022 r. pełni obowiązki Kanclerza Uniwersytetu Warszawskiego[17].

Atak medialny

W roku 2016, krótko po objęciu stanowiska Wiceministra Spraw Zagranicznych RP, pojawiły się w mediach artykuły typu fake news i dezinformacji, sugerujące powiązanie Roberta Greya ze służbami wywiadowczymi USA. W wyniku czego, w listopadzie 2016 r. Robert Grey został odwołany z piastowanego stanowiska. Wobec Greya nigdy nie zostały podjęte żadne kroki prawne, ani nie postawiono mu żadnych zarzutów. Robert Grey od początku swojej działalności gospodarczo-politycznej nie był i nie jest związany z jakąkolwiek partią polityczną.

W roku 2017 Robert Grey złożył w Prokuraturze oraz w Sądzie Cywilnym kilkanaście spraw o zniesławienie oraz naruszenie dóbr osobistych. Wszystkie sprawy wygrał. W historii polskich mediów, atak na Greya stał się bezprecedensowym aktem skoordynowanej dezinformacji[18][19][20][21][22]

Agora SAwydawca dziennika „Gazeta Wyborcza” i serwisu wyborcza.pl przeprasza pana Roberta Grey oraz przyznaje, że redakcja w kilku artykułach opublikowanych w listopadzie i grudniu 2016 r., powołując się na własne, niejawne źródła informacji, przedstawiła sugestie, jakoby odwołanie pana Roberta Grey z funkcji wiceministra w MSZ było wynikiem jego współpracy ze służbami specjalnymi. Wspomniane sugestie godziły w jego dobra osobiste oraz mogły podważyć życiorys i doświadczenie zawodowe.

Przeprosiny spółki Agora S.A. opublikowane 17 lutego 2020 r. przez „Gazetę Wyborczą” w druku i na portalu wyborcza.pl.

Redaktor naczelny i Wydawca Rzeczpospolitej składają wyrazy ubolewania wobec osoby Pana Roberta Greya, byłego wiceministra spraw zagranicznych, w związku z szeregiem publikacji na jego temat na łamach Rzeczpospolitej w terminie od 22 listopada do 23 stycznia 2017 roku. Publikacje we wspólnym przekonaniu mogły stawiać p. Roberta Greya w negatywnym świetle, podważać jego życiorys i doświadczenie zawodowe, co skutkowało w jego przypadku niekorzystnym obrotem spraw związanych z jego aktywnością w polskim życiu publicznym i biznesowym. Niniejsze wyrazy ubolewania mają na celu zatarcie negatywnego wrażenia i umożliwienie powrotu p. Roberta Greya do ról zaufania publicznego. Redaktor naczelny i wydawca „Rzeczpospolitej”.

Oświadczenie spółki Gremi Media S.A. opublikowane przez „Rzeczpospolitą” 20 sierpnia 2020 r. na portalu rp.pl oraz w druku.

 

Wydawca portalu PIKIO oświadcza, że artykuł „Szykuje się afera w MSZ? Grey przed odwołaniem dostał 24 miliony złotych”, który ukazał się na portalu PIKIO w dniu 04 grudnia 2016 r. zawierał niesprawdzone twierdzenia na temat rzekomych korzyści, jakie Robert Grey uzyskał w związku z zajmowaniem stanowiska wiceministra spraw zagranicznych i przyczyny jego odwołania. Za co wydawca przeprasza Roberta Grey’a.

Przeprosiny spółki Iberion Sp. Z o.o. opublikowane na portalu pikio.pl w dniu 12 marca 2021 r[23].

Wydawca Gazety Codziennej „Fakt” i portalu fakt24.pl – przeprasza Pana Roberta Grey za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez opublikowanie informacji mogących narazić go na utratę wiarygodności i zaufania niezbędnego do zajmowania stanowisk w instytucjach publicznych i podmiotach gospodarczych. Wyrażam głębokie ubolewanie za dopuszczenie do publikacji artykułów sugerujących jakoby Pan Robert Grey współpracował ze służbami specjalnymi USA oraz pośrednio lub bezpośrednio otrzymał dofinansowanie ze środków publicznych. – Wydawca dziennika Fakt i portalu fakt24.pl.

Przeprosiny spółki Ringier Axel Springer Polska (RASP) opublikowane w dniu 4-5 września 2021 r. w wersji papierowej wydania „Gazety Codziennej Fakt” i na portalu fakt24.pl[24].

W sierpniu 2020 r. na łamach „Rzeczpospolitej” Grey po raz pierwszy po kilku latach udzielił wywiadu, odnosząc się do ataku i wygranych spraw. Materiał ukazał się zarówno w wersji drukowanej dziennika, jak i na portalu rp.pl[25].

W 2019 roku Grey założył Fundacje United Against Fake News (UAFN). Celem Fundacji jest informowanie o zagrożeniach wynikających z fake newsów, kompleksowa pomoc ofiarom fake newsów w kraju i na świecie, oraz wypracowaniu złożonej odpowiedzi na zagadnienia związane z dezinformacją, misinformacją i Hate Speech[26].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmiana na stanowisku kanclerza UW [online], Uniwersytet Warszawski, 1 lutego 2022 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  2. Maitlis, Prof. Sally, ( born 2 Feb. 1965), Professor of Organisational Behaviour and Leadership, Saïd Business School, University of Oxford, since 2014, „Who's Who”, Oxford University Press, 2023, DOI10.1093/ww/9780199540884.013.u297343, ISBN 978-0-19-954088-4 [dostęp 2024-06-07].
  3. MIT Schwarzman College of Computing [online], MIT Schwarzman College of Computing [dostęp 2024-06-07] (ang.).
  4. Zmiana na stanowisku kanclerza UW [online], Uniwersytet Warszawski, 1 lutego 2022 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  5. Herbert D. Bowman, Not Worth the Wait: Hun Sen, the UN, and the Khmer Rouge Tribunal, „UCLA Pacific Basin Law Journal”, 24 (1), 2006, DOI10.5070/p8241022188, ISSN 2169-7728 [dostęp 2024-06-07].
  6. Annual Conference Chair, speakers and moderators, humane.eu, 4 maja 24 [dostęp 2024-06-05] (ang.).
  7. kig, Kongres Innowacyjnej Gospodarki [online], Krajowa Izba Gospodarcza, 28 września 2016 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  8. Agenda [online], Global Landscapes Forum | Warsaw [dostęp 2024-06-07] (ang.).
  9. Partners [online], Global Landscapes Forum | Warsaw [dostęp 2024-06-07] (ang.).
  10. Robert Grey: Inicjatywa przyszłości [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  11. A Laskowski, J Jankowski, Simulation of Damaged Warship Motion In Irregular Waves, „Safety Regulations & Naval Class 2”, RINA, 2005, DOI10.3940/rina.sr.2005.13 [dostęp 2024-06-07].
  12. Jan Ruta, Komentarz redakcyjny, „Kardiologia Polska”, 72 (2), 2014, s. 199–199, DOI10.5603/kp.2014.0031, ISSN 1897-4279 [dostęp 2024-06-07].
  13. Tomáš Sigmund, STUDENTS' EVALUATION OF FAKE NEWS DETECTION AND COUNTERMEASURES AGAINST FAKE NEWS, „EDULEARN Proceedings”, IATED, 2022, DOI10.21125/edulearn.2022.0648 [dostęp 2024-06-07].
  14. Media, Reklama, Internet, PR, Telewizja, Radio - najnowsze wiadomości tylko na WirtualneMedia.pl [online], www.wirtualnemedia.pl, 10 kwietnia 2024 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  15. Unia Energetyczna [online], Uniwersytet Warszawski, 22 września 2015 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  16. Władze i administracja [online], Uniwersytet Warszawski, 4 stycznia 2014 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  17. Zmiana na stanowisku kanclerza UW [online], Uniwersytet Warszawski, 1 lutego 2022 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  18. x.com [online], X (formerly Twitter) [dostęp 2024-06-07].
  19. x.com [online], X (formerly Twitter) [dostęp 2024-06-07].
  20. - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2024-06-07].
  21. YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  22. - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2024-06-07].
  23. Z kraju [online], Pikio [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  24. Media, Reklama, Internet, PR, Telewizja, Radio - najnowsze wiadomości tylko na WirtualneMedia.pl [online], www.wirtualnemedia.pl, 10 kwietnia 2024 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  25. Robert Grey: Dotknął mnie ostracyzm [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-06-07] (pol.).
  26. Tomáš Sigmund, STUDENTS' EVALUATION OF FAKE NEWS DETECTION AND COUNTERMEASURES AGAINST FAKE NEWS, „EDULEARN Proceedings”, IATED, 2022, DOI10.21125/edulearn.2022.0648 [dostęp 2024-06-07].