Roleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Roleta – system osłonowy którego celem w zależności od rodzaju rolety są: ochrona przed nasłonecznieniem pomieszczenia, ochrona przed włamaniami ( rolety antywłamaniowe), dekoracja i wystrój wnętrza( rolety dekoracyjne). Rolety ze względy na miejsce montażu można dzielić na wiele grup. Najprostszy podział wskazuje na rolety wewnętrzne (montowane wewnątrz pomieszczeń) oraz rolety zewnętrzne ( montowane na zewnątrz, odznaczające się zwiększoną wytrzymałością na czynniki atmosferyczne.

Wśród rolet wewnętrznych[1] wyróżnia się co najmniej kilka poniższych grup:

  • Rolety wolnowiszące - najprostszy system, w którym tkanina jest przyklejana do poprzecznej ułożonej rurki aluminiowej., Rolety te są montowane do sufitu, ściany, a szczególny ich rodzaj - mini rolety można zawieszać bezinwazyjnie na ramie okna.
  • Rolety w kasecie - to rolety, w których wałek z tkaniną jest estetycznie zabudowany w kasecie wyprodukowanej z PCV lub aluminium. Systemy te odznaczają się zdecydowanie zwiększoną estetyką w stosunku do zwykłych rolet wolnowiszących oraz lepszą ochrona tkaniny np. przed zabrudzeniami.
  • Rolety plisowane - wyjątkowo funkcjonalny rodzaj osłon okiennych, ponieważ w plisach można niezależnie podnosić i opuszczać górny i dolny profil rolety. Sprzyja to zwiększonej możliwości decydowania o partii okna , która aktualnie chcemy zasłaniać lub odsłonić.
  • Rolety rzymskie - ekskluzywne rolety szczególnie przeznaczone do dekoracji wnętrz. Ich tkanina zamocowana na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym podczas podnoszenia jej fałduje się. Owe fałdy (lub bufy w rolecie austriackiej) uchodzą za dodatkowy element dekoracyjny wspomnianego systemu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Rolety wewnętrzne - Kompendium Wiedzy, www.wystroj-okien.pl [dostęp 2016-06-27].