Rozdroże do Parzychwostu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozdroże pod Łyścem
Wiata przy rozdrożu pod Łyścem

Rozdroże do Parzychwostu lub rozdroże pod Łyścem – rozdroże szlaków turystycznych w Dolinie Jałowieckiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wysokości 1010 m n.p.m. u południowych podnóży Małego Łyśca, w miejscu, w którym Dolina Jałowiecka rozgałęzia się na dwie główne odnogi: zachodnią Dolinę Bobrowiecką i wschodnią dolinę Parzychwost. Pierwsza nazwa jest tłumaczeniem ze słowackiej nazwy podanej na polskiej mapie (Rázcestie do Parichvostu)[1], druga tłumaczeniem nazwy podanej na słowackich tabliczkach szlaków turystycznych (Rázcestie pod Lyscom) i na słowackiej mapie (Pod Lyscom)[2]. Rozdroże szlaków znajduje się w lesie, po wschodniej stronie Jałowieckiego Potoku, dość wysoko nad doliną potoku Parzychwost. Natomiast po zachodniej stronie Jałowieckiego Potoku znajduje się wiata. Wędrując Doliną Jałowiecką na Palenicę, przy rozdrożu pod Łyścem trzykrotnie mostkami przekracza się wszystkie trzy potoki[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak żółty – żółty: Jałowiecrozdroże pod TokarniąPrzesieka – rozdroże do Parzychwostu – Palenica. 4:40 h, ↓ 3:50 h
Szlak zielony – zielony: rozdroże do Parzychwostu – PraszyweDolina GłębokaPośrednia Salatyńska Przełęcz. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2:10 h
Szlak niebieski – niebieski: rozdroże do Parzychwostu – Praszywe – dolina Parzychwost – Banikowska Przełęcz. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2 h[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  2. Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2011-06-10].
  3. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.