Roztoka potępieńca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roztoka potępieńca
La Combe de l'homme mort
Autor

Charles Nodier

Typ utworu

Opowiadanie fantastyczne

Data powstania

1833

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Francja

Język

francuski

Data wydania

1833

Roztoka potępieńca (fr.ː La Combe de l'homme mort) – opowiadanie fantastyczne Charlesa Nodier z 1833 roku.

Okoliczności powstania utworu[edytuj | edytuj kod]

Las Chailluz

Historia opowiedziana przez Nodiera pochodzi z legend Franche-Comté i jest związana z doliną w Lesie Chailluz, znajdującą się w pobliżu Besançon, zwaną Doliną Eremity lub Doliną Potępieńca. Legenda związana ze znajdującą się w tej dolinie grotą opowiada o eremicie zamordowanym z żądzy zysku przez młodego człowieka o imieniu Colbus, który zaprzedał swą duszę diabłu i żył przez wiele lat w dostatku, do czasu, gdy powróciwszy w dolinę odebrał zapłatę za swą zbrodnię[1].

Utwór ukazał się w zbiorze Le Salmigondis w 1833 roku[2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1651. Przy trakcie z Bergerac do Perigueux w dolinie zwanej Doliną Pustelnika stoi kuźnia Touissanta[a] Oudarda. 1 listopada, w dzień urodzin gospodarza trafiają do jego chaty dwaj goście. Mistrz Pankracy Choquet, duchowny ewangelicki, rektor akademii w Heidelbergu, który straciwszy konia błąkał się po lesie i Colas Papelin, niewysoki, kudłaty człeczyna, który podaje się za parobka pracującego przed laty w tej kuźni, choć gospodyni jest przekonana, że go nigdy dotąd nie widziała. Mistrz Pankracy wyraźnie próbuje ukryć swą tożsamość, jest też wstrząśnięty informacją, że znalazł się w Dolinie Pustelnika. Papelin nie pozwala mu jednak odejść i prosi gospodynię o wyjaśnienie przybyszowi nazwy doliny[3].

Pejzaż romantyczny. Ilustracja książki Taylora i Nodiera Voyages pittoresques et romantiques dans l'ancienne France

Gospodyni wyjaśnia, że przed stu laty przybył do doliny bogobojny człowiek o imieniu Odylon, który założył w niej pustelnię, a swojego majątku użył na zaoranie ugorów, wzniesienie kuźni, przytułku, parafii i klasztoru oraz ogólną poprawę losu mieszkańców. Trzydzieści lat temu zjawił się w dolinie młody pokutnik, który ofiarował się usługiwać pustelnikowi. Którejś nocy jej mąż tknięty złymi przeczuciami udał się do pustelni i zastał pustelnika konającego. Morderca udał się do groty w poszukiwaniu spodziewanych skarbów, a krata strzegąca wejścia zatrzasnęła się za nim. Kiedy jednak ją otwarto nie znaleziono wewnątrz nikogo tylko zwitek pergaminu, który o trzydzieści lat odraczał karę. Mordercy nigdy nie znaleziono, w ręku pustelnika pozostała jedynie garść jego włosów. Rozbawiony Papelin strąca mistrzowi Pankracemu z głowy kapelusz i zebranym ukazuje się gładka pozbawiona włosów blizna na głowie uczonego. Rozeźlony porywa nakrycie głowy i wychodzi z chaty, a Papelin pospiesza za nim. Nazajutrz Touissant Oudard idąc na mszę do klasztoru natyka się na zmasakrowane zwłoki i kapelusz z piórem. Odtąd dolinę zaczęto nazywać Roztoką Potępieńca[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Touissant to imię nadawane we Francji ludziom urodzonym 1 listopada, którzy za patronów mają Wszystkich Świętych (La Touissant - Dzień Wszystkich Świętych).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Histoires - Contes et Légendes. 2017-09-06. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-22)]. (fr.).}
  2. La Combe de l'homme mort. [dostęp 2018-01-02]. (fr.).}
  3. Opowiadania 1975 ↓, s. 40-46
  4. Opowiadania 1975 ↓, s. 46-53

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opowiadania pisarzy francuskich dziewiętnastego wieku. Olga Nowakowska (red.). Warszawa: Nasza Księgarnia, 1965.