Sławka (dopływ Wieprza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 23,5 km
Powierzchnia zlewni

169,1 km²

Źródło
Miejsce w miejscowości Jadwisin
Wysokość

207 m n.p.m.

Współrzędne

51°08′24″N 22°43′58″E/51,140000 22,732778

Ujście
Recypient Wieprz
Miejsce

w Ciechankach Łęczyńskich

Wysokość

158 m n.p.m.

Współrzędne

51°16′51″N 22°53′20″E/51,280833 22,888889

Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sławka, w górnym biegu Stoki – rzeka, która jest lewym dopływem rzeki Wieprz. Według wykazu wód płynących w Polsce zmienia nazwę na Sławka od ujścia Granicznego Rowu[1].

Źródła rzeki znajdują się na terenie wsi Jadwisin. Uchodzi do Wieprza we wsi Ciechanki Łęczyńskie. Długość Stoków wynosi ok. 24 km. Na terenie Kawęczyna zasila niewielki zbiornik wodny, a potem przepływa przez Wierzchowiska, gdzie obok pola golfowego również zasila stawy. Dalej przepływa przez Krępiec, gdzie przyjmuje jeden ze swoich dopływów. W tym miejscu tworzy duże zakole, przy którym zmienia bieg z północnego na wschodni. Kilkaset metrów dalej również tworzy silne zakole i kilkadziesiąt metrów dalej przyjmuje swój kolejny dopływ. Później rzeka dopływa do Minkowic, gdzie przepływa pod linią kolejową nr 7 Warszawa Wschodnia-Dorohusk. Niedaleko zasila kolejne dwa stawy rybne, a następnie zmienia bieg z wschodniego znowu na północny. Dalej przepływa przez Mełgiew, gdzie zasila następne 3 stawy. Potem na granicy Mełgwi i Janowic przyjmuje dopływ Graniczny Rów. Stoki dopływają do Krzesimowa, gdzie znów zasilają zespół stawów. Kilka metrów na północ rzeka mija zabytkowy młyn z 1934 roku. Przepływa jeszcze przez Lubieniec, Zakrzów i w Ciechankach Łęczyńskich wpada do Wieprza.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]