Wieprz (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Wieprz w innych znaczeniach tego słowa.
Wieprz
Ilustracja
Wieprz w pobliżu Trawnik
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Rzeka
Długość 303 km
Spadek 0,55‰
Powierzchnia zlewni 10 400 km²
Źródło
Wysokość 274 m n.p.m.[1]
Współrzędne 50°30′01″N 23°26′13″E/50,500278 23,436944
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce na południe od Dęblina
Wysokość ok. 112 m n.p.m.[2]
Współrzędne 51°32′51″N 21°50′03″E/51,547500 21,834167
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Wieprz – prawy dopływ Wisły[3], o długości 303 km i powierzchni dorzecza ponad 10 tysięcy km².

Źródła rzeki znajdują się między miejscowościami Wieprzowe Jezioro i Wieprzów Ordynacki[4] w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego. Przepływa przez Roztoczański Park Narodowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy oraz miejscowości: Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Łęczna, Lubartów, Guciów, Bondyrz, Nielisz, Niebrzegów, Tarnogóra, Izbica, Krasnystaw, Borowica, Trawniki, Dorohucza, Siostrzytów, Milejów, Kijany, Zawieprzyce, Serniki, Szczekarków, Baranówka, Leszkowice, Luszawa, Wola Skromowska, Serock, Jeziorzany, Jawidz, Wólka Rokicka, Rokitno, Składów, Skoki, Blizocin, Pogonów, Baranów, Ułęż, Sędowice, Bobrowniki, Wirkowice. Uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina.

Rzeka jest połączona z Krzną przez melioracyjny Kanał Wieprz-Krzna. Jej lewymi dopływami są: Świerszcz, Pór, Łętownia, Werbka, Rakówka, Żółkiewka, Łopa, Marianka, Giełczewka, Bystrzyca, Minina, Bylina, a prawymi Łabuńka, Wolica, Wojsławka, Siennica, Bzdurka, Rejka, Mogielnica, Świnka, Tyśmienica, Zalesianka, Irenka.

W sieci ECONET Polska dolina Wieprza posiadała status krajowego korytarza ekologicznego (65k)[5]. Na rzece znajduje się sztuczne jezioro w Nieliszu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie Wieprza skoncentrowane były siły 4 Armii gotujące się do Bitwy Warszawskiej. We wrześniu 1939 rozegrała się nad Wieprzem jedna z większych bitew kampanii wrześniowej – kilkudniowe walki pod Tomaszowem (okolice Tarnawatki, Zielonego i Krasnobrodu).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]