Przejdź do zawartości

Sławomir Koszuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławomir Koszuta
Ilustracja
Państwo

 Polska

Data i miejsce urodzenia

15 października 1984
Gryfino

Sezon 2012
Seria

Puchar Motul Rallyland Cup, Puchar Polski Automobilklubów i Klubów

Zespół

Grodzki Rally Team

Samochód

Honda Civic

Sukcesy

2007 - zdobywca Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów
2009 - zdobywca Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów
2011 - zdobywca Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów

Strona internetowa

Sławomir Koszuta (ur. 15 października 1984 r. w Gryfinie) – pilot rajdowy, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów w klasyfikacji generalnej oraz klasach K3 i 4 (w latach 2007-2011), trzykrotny zwycięzca Rajdu Magnolii (w latach 2007-2011).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

2002[edytuj | edytuj kod]

Debiutuje w roli pilota rajdowego z Dawidem Kuśmidrem (VW Golf) na Torze Kartingowym w Szczecinie podczas PZ (Próba Zręcznościowa).

2004-2005[edytuj | edytuj kod]

Serwisant załogi Andrzej Czekan / Błażej Czekan podczas PPAiK (Puchar Polski Automobilklubów i Klubów).

2006[edytuj | edytuj kod]

Startuje z Tomaszem Głodowskim (Honda Civic) na Rajdzie Barbórka Szczecińska oraz z Błażejem Czekanem (Ford Eskort RS 2000) na Rajdzie Yeti w Lesznie podczas PPAiK. W międzyczasie poznaje Adriana Grodzkiego, z którym tworzy załogę do dziś. 3 czerwca załoga Grodzki / Koszuta rozpoczyna starty w PPAiK. Jadąc Hondą CRX kończą sezon na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej i 2 miejscu w klasie 4. Do końca 2006 roku startują także w KJS (Konkursowa Jazda Samochodowa) organizowanych w Szczecinie.

2007 - pierwszy zdobyty Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku po raz pierwszy bierze udział w pełnym sezonie PPAiK razem z Adrianem Grodzkim (Honda CRX) i zdobywa swój pierwszy Puchar Polski Automobilklubów i Klubów w klasyfikacji generalnej i w klasie 4. Jedną z rund PPAiK jest 28. Rajd Magnolii w którym zwycięża w klasyfikacji generalnej oraz klasie 4.

2008[edytuj | edytuj kod]

Kolejny sezon mistrzowskiej załogi. Po wygranej pierwszej rundzie w Lesznie, awaria auta w Toruniu eliminuje załogę Grodzki / Koszuta z walki w pucharze. Startuje także w Rajdzie Tomaszowskim (PPAiK) ze Sławomirem Nowakowskim (Fiat SC Sporting). Załoga jednak nie kończy rajdu z powodu awarii hamulców.

2009 - drugi zdobyty Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Załoga Grodzki / Koszuta podczas VII Rajdu Brugmann we Włocławku

Załoga zmienia auto z Hondy CRX na Hondę Civic, którą startują kolejny pełny sezon. Po raz drugi zdobywa Puchar Polski w klasyfikacji generalnej i w klasie K3. W bardzo dużym stopniu przyczynia się także do zdobycia Klubowego Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów dla Auto Klubu Szczecin. W nagrodę za zdobycie pucharu PPAiK 2009, występuje w Rajdzie Barbórka Warszawska zwane Kryterium Asów, które jest zakończeniem sezonu wszelkich rajdów w Polsce, a na którym pojawiają się sami mistrzowie. Jedną z rund PPAiK jest 30. Rajd Magnolii w którym zdobywa 2 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz klasie K3.

2010[edytuj | edytuj kod]

Po raz kolejny zwycięża Rajd Magnolii w klasyfikacji generalnej oraz klasie K3. Po dwóch rundach załoga Grodzki / Koszuta (razem z załogą Tomalak / Marciniak) prowadzi w klasyfikacji generalnej i klasie K3 - niestety awaria auta eliminuje załogę z walki w sezonie 2010.

2011 - trzeci zdobyty Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Załoga Grodzki / Koszuta podczas 32. Rajdu Magnolii w Chojnie

Długie przygotowania auta do kolejnego sezonu pozwalają na ukończenie go w znakomitym stylu. Po raz trzeci zdobywa Puchar Polski w klasyfikacji generalnej i w klasie K3 z Adrianem Grodzkim[1]. W bardzo dużym stopniu przyczynia się do zdobycia Klubowego Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów dla Auto Klubu Szczecin. Tradycyjnie jedną z rund PPAiK jest 32. Rajd Magnolii, w którym zwycięża w klasyfikacji generalnej oraz klasie K3[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zakończenie PPAiK 2011. AK Szczecin. [dostęp 2011-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-03)]. (pol.).
  2. 32 Rajd Magnolii. AK Szczecin. [dostęp 2011-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-07)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]