Sławomir Makaruk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W dżungli w Ekwadorze

Sławomir Makaruk, pseud. Makaron (ur. 4 października 1963) – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw (m.in. programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat), instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. Syn mgr.inż. lotnictwa Wiesławy Łaneckiej-Makaruk i inż. lotnictwa, pilota doświadczalnego Sławomira.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Absolwent liceum im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie oraz Studium Fotograficznego. Studiował na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się biegle językami: polskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim.

Podróże[edytuj | edytuj kod]

Sławomir Makaruk swoją pierwszą wyprawę odbył w 1983 roku (w wieku 19 lat), jadąc wraz z kolegami z WKP (Warszawskiego Klubu Płetwonurków) Tarpanem do Meksyku. Później pracował jako poławiacz czarnego koralu na Morzu Karaibskim i na statku rybackim na Islandii. W roku 1991 wygrał polskie eliminacje do rajdu Camel Trophy – ekstremalnego rajdu odbywającego się w różnych częściach kuli ziemskiej, uznawanego za najtrudniejszy rajd offroadowy na świecie. Członek pierwszej polskiej ekipy uczestniczącej w rajdzie w Tanzanii i Burundi, a do roku 1996 organizator polskich i europejskich selekcji Camel Trophy. Od 1997 roku organizował selekcje w Polsce dla Marlboro Adventure Team. Kierownik wielu wypraw do odległych rejonów świata, takich jak Vanuatu, Tajlandia, Nepal, Sudan, Egipt, Meksyk, Belize. Jedną z jego najbardziej wspominanych wypraw była podróż w góry Subpolarnego Uralu, gdzie po przemierzeniu 400 km pieszo odbył 20-dniowy spływ tratwą.

W latach późniejszych organizator podróży i szkoleń dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla firm organizował nietypowe wyjazdy integracyjne i motywacyjne w niedostępne rejony świata np. Jemen, Borneo, Honduras. Na przestrzeni lat 2001–2005 organizował dla zagranicznych partnerów wyprawy w poszukiwaniu skarbów na morzach południowych, wykorzystując swój statek „Harpooner”. Poprowadził także kilka ekspedycji ekip filmowych do Tunezji i północnej Afryki, a od połowy 2005 do 2007 roku zawodowo przewodził offroadowym wyprawom safari w Namibii.

Programy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Współuczestniczył w produkcji wielu programów telewizyjnych z dziedziny motoryzacji (m.in. dla Macieja i Włodzimierza Zientarskich) oraz sportów ekstremalnych jako konsultant i uczestnik prób, m.in. do ponad 30 odcinków programu TVN Dla ciebie wszystko. Był kierownikiem wypraw Wojciecha Cejrowskiego po całym świecie – organizował logistykę ponad 100 odcinków i czuwał nad bezpieczeństwem ekipy telewizyjnej programu Boso przez świat. Był współproducentem programu Po mojemu w TVN Style oraz współprowadzącym wraz z Katarzyną Pakosińską programu Ekstremalna Kasia. Ostatnio współpracuje z zagranicznymi stacjami TV, organizując wyprawy ekip filmowych do odległych i niebezpiecznych rejonów świata takich jak: Ekwador, Kongo, Peru, kotlina Kalahari oraz wielu innych.

Nurkowanie[edytuj | edytuj kod]

Od 1979 aktywny członek Warszawskiego Klubu Płetwonurków. W 1983 wziął udział w swojej pierwszej nurkowej ekspedycji do Meksyku, która sporządziła dokumentację kartograficzną i fotograficzną cenotes – zalanych wodą jaskiń na Jukatanie. W 1987 uczestniczył jako nurek i ratownik w akcji ratowniczej w V syfonie Jaskini Bystrej, w poszukiwaniu zaginionego słoweńskiego nurka. W 2000 roku zakupił wraz ze wspólnikiem 100-letni statek wielorybniczy „Ocean Defender”, który jako „Harpooner” służył do 2006 jako baza w ekspedycjach nurkowych na całym świecie. Od roku 2001 poprowadził wiele grup nurkowych do południowego Egiptu, Sudanu, na półwysep Jukatan i Azory, filmując wieloryby oraz poszukując wraków na Morzu Śródziemnym. W roku 2000 wraz z Markiem Michalakiem stanął na 110 m na dnie jeziora Hańcza jako jeden z pierwszych polskich nurków używających mieszanin gazowych. Posiadacz kilku rekordów Polski w dziedzinie nurkowania jaskiniowego.

Camel Trophy[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze wyprawy i podróże[edytuj | edytuj kod]