Sabiha Bengütaş

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sabiha Bengütaş
Sabiha Ziya
Ilustracja
Pomnik İsmeta İnönü w Mudanyi
Data i miejsce urodzenia

1904
Stambuł

Data i miejsce śmierci

2 października 1992
Ankara

Narodowość

turecka

Język

turecki

Alma Mater

Uniwersytet Sztuk Pięknych w Stambule

Dziedzina sztuki

rzeźba

Sabiha Bengütaş właśc. Sabiha Ziya Bengütaş (ur. 1904 w Stambule, zm. 2 października 1992 w Ankarze[1]) – turecka rzeźbiarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczyła się początkowo w szkole Eyubsultan Numune School. Naukę kontynuowała w Damaszku, gdzie jej ojciec został skierowany przez władze do pracy[1]. W Damaszku uczęszczała do francuskiej szkoły katolickiej. Po powrocie do kraju wraz z rodziną osiedliła się w Büyükadzie, gdzie uczyła się w szkole Köprülü Fuata Paszy. W 1920 rozpoczęła studia z zakresu malarstwa i rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Stambule (Sanayi-i Nefise Mektebi), pod kierunkiem Feyhamana Durana. Była pierwszą Turczynką, która studiowała rzeźbiarstwo[1]. W 1924 uzyskała stypendium państwowe, które umożliwiło jej kontynuację nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, gdzie uczyła się pod kierunkiem Ermenegildo Luppiego[1].

Wyszła za mąż za dyplomatę Şakira Emina Bengütaşa, po którym przyjęła nazwisko[1]. Wraz z mężem podróżowała po Europie, a pod koniec życia osiedliła się w Ankarze, gdzie zmarła. Małżeństwo z Şakirem Eminem Bengütaşem było bezdzietne, ale rodzina Bengütaş adoptowała córkę Nurol.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W 1925 dwa popiersia, wykonane przez Sabihę wystawiano na ekspozycji w pałacu Galatasaray w Stambule. W jej dorobku twórczym znalazły się popiersia poetów: Ahmeta Haşima i Abdülhaka Hamita Tarhana, pierwszej tureckiej aktorki filmowej Bedii Muvahhit, a także generała Ali Fuata Cebesoya i żony Ismeta İnönü, Mevhibe[1].

W 1928 jej rzeźby zwyciężyły w dwóch konkursach na upamiętnienie postaci Mustafy Kemala Atatürka i gen. İsmeta İnönü[1]. Pomnik Atatürka stanął w ogrodach pałacu prezydenckiego Çankaya, a pomnik İnönü w Mudanyi. W 1928 Sabiha była asystentką Pietro Canonicy, autora Pomnika Republiki, który stanął w Stambule na Placu Taksim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Sabiha Bengütaş. = 2018-03-23 [online], biyografya.com (tur.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nurdane Özdemir: Anadolu halk kültüründe resim, heykel ve müziğin yeri, önemi. Ankara: 1997, s. 195. (tur.).
  • Sabiha Bengütaş. = 2018-03-23 [online], biyografya.com (tur.).