Samotny w obliczu prawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samotny w obliczu prawa
True Believer
Gatunek dramat kryminalny
Rok produkcji 1989
Data premiery 17 lutego 1989
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, koreański
Czas trwania 105 min
Reżyseria Joseph Ruben
Scenariusz Wesley Strick
Główne role James Woods, Robert Downey Jr.
Muzyka Brad Fiedel
Zdjęcia John Lindley
Scenografia Lawrence Miller
Kostiumy Erica Edell Phillips
Montaż George Bowers
Produkcja Lawrence Lasker
Walter F. Parkes
Wytwórnia Columbia Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures (kina)
Warner Home Video (VHS)
Sony Pictures Home Ent. (DVD)
Budżet 8 742 750 $
Nagrody
1989 – Grand Prix na MFF w Cognac

Samotny w obliczu prawa (org. True Believer) – dramat kryminalny produkcji amerykańskiej z 1989 roku w reż. Josepha Rubena. Fabuła filmu jest luźno oparta na wydarzeniach jakie miały miejsce w San Francisco w 1973 roku[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Eddie Dodd jest zdolnym i wziętym adwokatem, specjalizującym się w obronie bogatych handlarzy narkotyków. Przed laty był aktywnym działaczem i obrońcą ruchu praw obywatelskich, jednak z tego okresu pozostały mu już jedynie długie włosy i zamiłowanie do palenia marihuany. Pewnego dnia w jego kancelarii zjawia się stara Koreanka z córką w roli tłumaczki i prosi o zajęcie się sprawą jej syna Kima, który siedząc w więzieniu za zabójstwo zabił innego współwięźnia z konkurencyjnego gangu. Eddiego nie interesują takie beznadziejne i niedochodowe sprawy, jednak pod wpływem swojego świeżo upieczonego współpracownika, młodego prawnika Rogera postanawia podjąć się tej obrony. Z pozoru beznadziejna sprawa staje się z czasem dla obu prawników coraz ciekawsza i frapująca. Za punkt wyjścia obrony Kima, Eddi uznaje sprawę sprzed 8 lat tj. zabójstwo którego oskarżony miał rzekomo dokonać w chińskiej dzielnicy Nowego Jorku. Analizując ponownie tę sprawę prawnicy odkrywają, że sprawcą tego morderstwa nie był wcale Kim tylko niejaki Esparza, który był w tym czasie informatorem prokuratora Reynarda w sprawach związanych ze zwalczaniem kolumbijskiej mafii narkotykowej. Esparza, dzięki którego informacjom Reynard zrobił błyskotliwą karierę w aureoli pogromcy handlarzy narkotyków i w zamian za to zawsze go ochraniał, zabił z czysto osobistych powodów. Ofiara romansowała z jego żoną. Kim był nie winnym człowiekiem, który został wrobiony przez policję z polecania Reynarda. Teraz Reynard jest oskarżycielem Kima, a w finałowej rozgrywce na sali sądowej Eddie demaskuje wszystkie jego niecne poczynania.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philip W. Chung: "21" not the first film to "whitewash" our history (ang.). W: Asian Week [on-line]. 2008-04-07. [dostęp 13 marca 2012].