Samuel Stephens Kistler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Samuel Stephens Kistler - (ur. 26 marca 1900 -?, 1975) amerykański naukowiec i inżynier chemik, najlepiej znany z wynalezienia aerożelu, najlżejszego ze znanych ciał stałych.

Urodził się w małym miasteczku w Cedarville w północno-wschodniej Kalifornii. Po raz pierwszy zainteresował się chemią, w wieku 12 lat. Kiedy podjął naukę na University of the Pacific w 1917 r. miał w planie naukę gry na wiolonczeli, a następnie uzyskanie wykształcenia rolniczego. Zamiast tego po roku przeniósł się do Stanford University i uzyskał licencjat w dziedzinie chemii, następnie kontynuował naukę na inżynierii chemicznej.

Po studiach na krótko podjął pracę jako wykładowca w Standard Oil Company of California oraz nauczania chemii w College of the Pacific, aż do 1931 r. kiedy to przeniósł się do University of Illinois.

Dokładne okoliczności stworzenia pierwszego aerożelu nie są zarejestrowane. Pracę opisującą nowy materiał opublikował w czasopiśmie Nature[1].

Zmarł w 1975 r., na krótko przed ponownym wzrostem zainteresowania aerożelami, które spowodowane było przez odkrycie mniej czasochłonnej metody ich produkcji przez naukowców kierowanych przez Stanisława Teichnera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. S. KISTLER, Coherent Expanded Aerogels and Jellies., „Nature”, 127 (3211), 1931, s. 741–741, DOI10.1038/127741a0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]