Samuel Stephens Kistler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Samuel Stephens Kistler - (ur. 26 marca 1900 -?, 1975) amerykański naukowiec i inżynier chemik, najlepiej znany z wynalezienia aerożelu, najlżejszego ze znanych ciał stałych.

Urodził się w małym miasteczku w Cedarville w północno-wschodniej Kalifornii. Po raz pierwszy zainteresował się chemią, w wieku 12 lat. Kiedy podjął naukę na University of the Pacific w 1917 r. miał w planie naukę gry na wiolonczeli, a następnie uzyskanie wykształcenia rolniczego. Zamiast tego po roku przeniósł się do Stanford University i uzyskał licencjat w dziedzinie chemii, następnie kontynuował naukę na inżynierii chemicznej.

Po studiach na krótko podjął pracę jako wykładowca w Standard Oil Company of California oraz nauczania chemii w College of the Pacific, aż do 1931 r. kiedy to przeniósł się do University of Illinois.

Dokładne okoliczności stworzenia pierwszego aerożelu nie są zarejestrowane. Pracę opisującą nowy materiał opublikował w czasopiśmie Nature[1].

Zmarł w 1975 r., na krótko przed ponownym wzrostem zainteresowania aerożelami, które spowodowane było przez odkrycie mniej czasochłonnej metody ich produkcji przez naukowców kierowanych przez Stanisława Teichnera.

Przypisy

  1. S. S. KISTLER, Coherent Expanded Aerogels and Jellies., „Nature”, 127 (3211), 1931, s. 741–741, DOI10.1038/127741a0.

Bibliografia[edytuj]