Przejdź do zawartości

Samuelsonia melas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samuelsonia melas
Jolivet, Verma et Mille, 2007
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Eumolpinae

Rodzaj

Samuelsonia

Gatunek

Samuelsonia melas

Samuelsonia melasgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych.

Gatunek ten opisali w 2007 roku Pierre Jolivet, Krishna Kumar Verma i Christian Mille na podstawie pięciu okazów odłowionych w 2005 roku. Jako miejsce typowe wskazano gminę Poya w Prowincji Północnej Nowej Kaledonii[1].

Chrząszcz o zaokrąglonym, silnie wypukłym ciele długości 4 mm i szerokości 2,5 mm. Głowa jest czarna z rdzawożółtą wargą górną i żółtymi głaszczkami. Czułki są czarniawe z rdzawożółtymi trzonkami i nóżkami. Ciemię jest silnie punktowane i ma linearne wklęśnięcie. Nadustek jest u szczytu wykrojony i ma delikatnie punktowaną powierzchnię. Duże i wypukłe oczy są lekko wykrojone przy nasadach czułków. Dwukrotnie szersze niż długie przedplecze jest nieregularnie i delikatnie punktowane. Tarczka ma kształt trójkąta z zaokrąglonym wierzchołkiem. Punktowanie pokryw układa się w dość nieregularne linie; po jednej linii występuje na ich podgięciach. Barwa pokryw jest czarna, błyszcząca. Genitalia samca charakteryzuje właściwy edeagus w nasadowej ćwierci nakryty kapturkiem, a w ⅔ długości gwałtownie zagięty dobrzusznie[1].

Owad endemiczny dla Nowej Kaledonii w krainie australijskiej, znany tylko z lokalizacji typowej. Imagines poławiano na akacjach i krocieniach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pierre Jolivet, K.K. Verma, Christian Mille. New genera and species of Eumolpinae from New Caledonia (Coleoptera, Chrysomelidae). „Revue française d’Entomologie (N.S.)”. 29 (2-3), s. 77-92, 2007.